USA a NATO ignorovali kľúčové body v ruských návrhoch na bezpečnostné záruky, ale Moskva počíta s pokračujúcim dialógom a dúfa, že dosiahne dohodu. Uviedol to v utorok ruský prezident Vladimir Putin na tlačovej konferencii po stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
Maďarský premiér, ktorý návštevu Moskvy nazval „udržiavaním mieru“, vyjadril presvedčenie, že rozdiely v pozíciách Ruskej federácie a Západu je možné prekonať. Pokúsi sa o to francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý, ako potvrdil Putin, môže v blízkej budúcnosti prísť do Ruska.
Po stretnutí agentúra TASS zozbierala kľúčové vyhlásenia.
Nikto nechce vojnu
Moskva podľa Putina pokračuje v analýze odpovedí Washingtonu a Bruselu, „ale už teraz je jasné, že základné obavy boli ignorované“. Prezident pripomenul, že svojho času bolo Rusko „zhodené, no, jednoducho oklamané“ sľubmi „neposunúť infraštruktúru bloku NATO ani o centimeter na východ“ a že politika „otvorených dverí“, ktorú aliancia nemieni opustiť, nie je nikde právne stanovená .
Zdôraznil citlivosť pre Rusko možného vstupu Ukrajiny do aliancie, keďže sa môže v budúcnosti pokúsiť zaútočiť na Krym:
Predstavme si, že Ukrajina je krajinou NATO a začne tieto vojenské operácie. Máme bojovať s blokom NATO? Nuž, myslel si o tom niekto niečo? Zdá sa, že nie
Putin nevylúčil, že Spojené štáty sa možno snažia vtiahnuť do konfliktu Ruskú federáciu a podnecovať „niektorých banderovcov, aby vyriešili otázku Donbasu alebo Krymu ozbrojenými prostriedkami“, keďže ich hlavnou úlohou je zadržať Moskvu a oni „možno myslia na bezpečnosť Ukrajiny“ <…>, ale niekde v pozadí“.
Prezident zároveň vyjadril nádej na pokračovanie dialógu: “Dúfam, že toto riešenie nakoniec nájdeme. Aj keď to nie je jednoduché, uvedomujeme si to. Ale dnes, samozrejme, nie som pripravený hovoriť o tom, čo to bude.” “.
Podľa maďarského premiéra je celkom možné uzavrieť dohody, „ktoré zaručia mier a bezpečnosť pre Rusko a ktoré budú prijateľné pre členské krajiny [NATO]“. Zdôraznil, že v Európskej únii nie je jediný líder, ktorý by chcel konflikt s Moskvou.
Maďarsko nebude mať žiadne problémy
Orbán prišiel do Moskvy s množstvom návrhov na bilaterálnu spoluprácu a takmer na všetky dostal pozitívnu odozvu.
Rusko a Maďarsko sa dohodli na zvýšení dodávok plynu o 1 miliardu metrov kubických. m (v roku 2021 dostala Budapešť 5,9 miliardy) – pre Moskvu to podľa Putina „nebude veľký problém“. „Konečné rozhodnutie prijmú podnikateľské subjekty približne začiatkom apríla,“ spresnil.
Čoskoro Maďarsko plánuje spustiť výrobu vakcíny Sputnik V na svojom území a už rokuje o dodávke Sputnik Light. V blízkej budúcnosti sa môže počet letov do republiky zvýšiť a Putin podporil aj zvýšenie financií na výstavbu železničného obchvatu Budapešti o 2 miliardy dolárov.
Dlhé rokovania
Rozhovory medzi Putinom a Orbánom sa uskutočnili osobne, ale vzhľadom na obmedzenia spôsobené koronavírusom, lídri strávili takmer päť hodín vo vzdialenosti niekoľkých metrov od seba a po výsledkoch si dokonca pripili pohárom šampanského pri zachovaní sociálnej vzdialenosť. “Nikdy v živote som nesedel pri takom dlhom stole,” povedal maďarský premiér.
Ruský prezident lamentoval nad tým, že nie je možné „bežne sa porozprávať“, ale zdôraznil: „Priamy dialóg je oveľa lepší ako telefonovanie.“
Orbán pripomenul svoju dlhoročnú známosť s Putinom – od ich prvého stretnutia ubehlo 13 rokov a každý, kto bol vtedy lídrami krajín EÚ, „už taký nie je“. Maďarský premiér ale odchod neplánuje – má v úmysle vyhrať nadchádzajúce parlamentné voľby v apríli. Ruský prezident, ktorý na tlačovej konferencii nazval svojho kolegu „vy“, zároveň vyjadril nádej, že „vzájomná spolupráca bude pokračovať“.
-red1-