Poznáme odpoveď NATO a USA na bezpečnostné návrhy Ruska. Celý text

Španielske noviny El País 2. februára zverejnili úplné znenie dôvernej odpovede NATO a Spojených štátov na bezpečnostné návrhy Ruska. Dokumenty obsahujú ustanovenia, ktoré už v tej či onej podobe západná strana na oficiálnej úrovni povedala alebo sa s odvolaním sa na zdroje objavili v západných médiách.

TASS zverejňuje preklad odpovedí dvoch dokumentov označených v odpovedi aliancie ako „prísne medzi NATO a Ruskom“ a v odpovedi Washingtonu ako „dôverné“.

Odpoveď NATO

  1. NATO je obranná aliancia a nepredstavuje pre Rusko hrozbu. Vždy sme sa snažili o mier, stabilitu a bezpečnosť v euroatlantickom regióne, ako aj o celú, slobodnú a mierovú Európu. To zostáva naším cieľom a nemenným ideálom.
  2. Pevne veríme, že konflikty a nezhody sa musia riešiť dialógom a diplomaciou, bez hrozieb alebo použitia sily. Vzhľadom na dôslednú, neopodstatnenú, neopodstatnenú a pokračujúcu ruskú vojenskú výstavbu na Ukrajine a v blízkosti jej hraníc, ako aj v Bielorusku, vyzývame Rusko, aby okamžite znížilo napätie – to sa musí urobiť overiteľným spôsobom, včas a z dlhodobého hľadiska. Opätovne potvrdzujeme našu podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny vrátane Krymu v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc. Riešenie ukrajinského konfliktu v súlade s doložkami minských dohôd a na základe dohodnutých formátov by mohlo výrazne zlepšiť bezpečnostnú situáciu v Európe a vyhliadky na jej stabilitu.
  3. NATO zostáva pevne odhodlané dodržiavať základné princípy a dohody, ktoré sú základom európskej bezpečnosti. Ľutujeme, že Rusko zradilo skutočné hodnoty, princípy a záväzky, ktoré pomohli rozvíjať a podporovať vzťahy medzi NATO a Ruskom. Členovia NATO veria, že najlepším spôsobom, ako posilniť euroatlantickú bezpečnosť pre spoločné dobro, je záväzok všetkých krajín k cieľom a princípom Charty OSN, ustanovenému medzinárodnému svetovému poriadku, ako aj k súboru dokumentov, ktoré dobrovoľne podpísali. – Helsinský záverečný akt z roku 1975, Parížska charta z roku 1990 a Istanbulská charta pre európsku bezpečnosť z roku 1999. Rusko nesie rovnakú zodpovednosť za dodržiavanie zásad týchto dokumentov.
  4. Stabilné a predvídateľné vzťahy medzi NATO a Ruskom sú vo sfére našich spoločných záujmov. Počas zasadnutia Rady Rusko – NATO 12. januára 2022 sme uskutočnili prvú diskusiu, v ktorej mohli všetci prítomní vyjadriť svoje obavy z bezpečnostných otázok. Členovia NATO navrhli pokračovať v dialógu Rady o spôsoboch zlepšenia bezpečnosti všetkých strán. Členovia aliancie sú pripravení diskutovať o bezpečnostných otázkach s Ruskom. Náš dialóg musí pokračovať na základe reciprocity, ako aj kľúčových zásad európskej bezpečnosti a musí zvýšiť bezpečnosť všetkých strán.
  5. Berúc do úvahy bezpečnostné návrhy predložené Ruskom, ako aj naše vlastné zdroje obáv, členské štáty NATO identifikovali oblasti, v ktorých sa môžeme zapojiť do konštruktívneho a zmysluplného dialógu. Našou úlohou je dosahovať konkrétne a vzájomne prospešné výsledky. Podporujeme návrh predsedu Rady Rusko – NATO usporiadať sériu tematických stretnutí, na ktorých sa bude diskutovať o stave vzťahov medzi Ruskou federáciou a NATO, ako aj o bezpečnostnej situácii v Európe, vrátane Ukrajiny a jej okolia. ako otázky znižovania rizík, transparentnosti a kontroly zbraní.
  6. Euroatlantickú bezpečnosť možno posilniť prijatím nasledujúcich návrhov.
  7. Stav vzťahov medzi NATO a Ruskom:
  • maximalizovať využívanie dostupných komunikačných kanálov medzi armádou s cieľom zvýšiť predvídateľnosť, transparentnosť a znížiť riziká;
  • obnoviť vzájomnú prítomnosť NATO a Ruska v Moskve a Bruseli;
  • pracovať na ruskom návrhu na zriadenie civilnej telefónnej horúcej linky na udržiavanie núdzovej komunikácie.
  1. Európska bezpečnosť vrátane situácie na Ukrajine a v jej okolí:
  • všetky krajiny rešpektovať a dodržiavať princípy suverenity, nedotknuteľnosti hraníc a územnej celistvosti štátov a zdržať sa hrozby použitia sily;
  • všetky štáty rešpektovať právo iných štátov na výber alebo zmenu bezpečnostných opatrení a na rozhodovanie o vlastnej budúcnosti a zahraničnej politike bez vonkajších zásahov. V tomto duchu opakujeme náš záväzok voči politike otvorených dverí NATO v súlade s článkom 10 Washingtonskej zmluvy;
  • Rusko – stiahnuť jednotky z Ukrajiny, Gruzínska a Moldavskej republiky, kde boli tieto jednotky nasadené bez súhlasu hostiteľa;
  • všetky strany, aby sa konštruktívne podieľali na rôznych formátoch riešenia konfliktov, ktorých sú členmi, vrátane formátu v Normandii, trojstrannej kontaktnej skupiny, medzinárodných diskusií v Ženeve a rokovaní 5+2.
  1. Zníženie rizika, transparentnosť a kontrola zbraní.Spojenci NATO majú dlhú históriu podpory kontroly zbrojenia, odzbrojenia a režimu nešírenia zbraní. Sme otvorení konštruktívnej diskusii a dialógu s Ruskom o vzájomnej transparentnosti a opatreniach na budovanie dôvery, vrátane diskusie o nasledujúcich návrhoch.
  • Pokračovanie v praxi výmeny brífingov o cvičeniach Ruska a NATO v rámci Rady Rusko-NATO s cieľom zvýšiť predvídateľnosť, transparentnosť a znížiť riziká.
  • Konštruktívna angažovanosť pri modernizácii Viedenského dokumentu v OBSE.
  • Zvýšte transparentnosť cvičení a ranných nájazdov znížením prahov pre oznamovanie a pozorovanie.
  • Predchádzanie nebezpečným vojenským incidentom prostredníctvom zvýšenej transparentnosti a úsilia o zmiernenie rizika.
  • Uskutočňovať vzájomné brífingy o jadrovej politike Ruska a NATO a rozvíjať ďalšie potenciálne vzájomné strategické opatrenia na zmiernenie rizík.
  • Poradenstvo o spôsoboch zníženia hrozieb pre vesmírne systémy vrátane úsilia o podporu zodpovedného správania vo vesmíre; Rusko sa zdržalo testovania protisatelitných rakiet, ktoré vytvárajú množstvo trosiek.
  • Podpora vytvárania slobodného, ​​otvoreného, ​​mierového a bezpečného kybernetického priestoru prostredníctvom konzultácií o spôsoboch zníženia kybernetických hrozieb, pokračovanie v úsilí o posilnenie stability dodržiavaním medzinárodných právnych záväzkov a dobrovoľných noriem pre zodpovedné správanie štátov v kybernetickom priestore; odmietnutie všetkých štátov od škodlivých kybernetických aktivít.
  • Konzultácie o konkrétnych spôsoboch predchádzania incidentom vo vzduchu a na mori s cieľom obnoviť dôveru a zvýšiť predvídateľnosť situácie v euroatlantickom regióne.
  • Všetky štáty sa zaväzujú plne dodržiavať a dodržiavať literu a ducha všetkých svojich medzinárodných záväzkov a záväzkov v oblasti kontroly zbrojenia, odzbrojenia a nešírenia zbraní, vrátane úplnej implementácie Dohovoru o zákaze chemických zbraní a Dohovoru o zákaze tzv. Vývoj, výroba a skladovanie bakteriologických (biologických) a toxínových zbraní.
  • Rusko obnovuje implementáciu Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE), vracia sa k účasti na stretnutiach spoločnej poradnej skupiny a každoročne poskytuje podrobné údaje a informácie požadované CFE.
  • Vzhľadom na obavy spojencov v súvislosti s ruským štátnym programom vyzbrojovania (SAP), vrátane jeho zásob nestrategických jadrových zbraní (NSNW), ako aj rastúcim počtom a typmi rakiet stredného a kratšieho doletu a odpaľovacích zariadení, naliehame na Rusko, aby: rokovať so Spojenými štátmi o budúcich dohodách a opatreniach na kontrolu zbrojenia a odzbrojenie, ktoré by sa vzťahovali na všetky americké a ruské jadrové zbrane vrátane nestrategických jadrových zbraní, nerozmiestnených jadrových hlavíc a všetkých prostriedkov na dodávanie jadrových zbraní na medzikontinentálne vzdialenosti; vstúpiť do seriózneho dialógu so Spojenými štátmi o pozemných raketách stredného a kratšieho doletu a ich odpaľovacích zariadeniach v rámci širšej diskusie, a to aj so všetkými spojencami, o budúcich krokoch, ako aj v rámci Rady Rusko – NATO.
  1. Viac ako 30 rokov NATO pracuje na budovaní partnerstva s Ruskom. Počas londýnskeho summitu v roku 1990, keď sa studená vojna chýlila ku koncu, aliancia natiahla ruku priateľstva a ponúkla dialóg a partnerstvo namiesto konfrontácie a nedôvery. V nasledujúcich rokoch NATO vytvorilo „Partnerstvo za mier“ a NATO a Rusko podpísali Zakladajúci akt NATO-Rusko a založili Radu NATO-Rusko (NRC), ktorá je jedinečným formátom a symbolom otvorenosti aliancie voči Rusku. Žiadnemu inému partnerovi nebol ponúknutý takýto vzťah alebo podobný formát. Rusko však podkopalo dôveru, ktorá bola základom našej spolupráce, a spochybnilo základné princípy globálnej a euroatlantickej bezpečnostnej architektúry.
  2. Naďalej sa snažíme o konštruktívny vzťah s Ruskom, ak to jeho kroky umožňujú. Vyzývame Rusko, aby sa zapojilo do zmysluplného dialógu o otázkach, ktoré sa týkajú všetkých členov Rady Rusko – NATO, s cieľom dosiahnuť zmysluplné výsledky. Pre zmysluplný pokrok bude rozhodujúce zrušenie nahromadenia ruskej armády na Ukrajine a jej okolí.
  3. NATO nevyhľadáva konfrontáciu. Ale nemôžeme a nie sme pripravení ohroziť princípy, na ktorých je založená naša aliancia a bezpečnosť v Európe a Severnej Amerike. Spojenci sú pevne oddaní zakladajúcej Washingtonskej zmluve NATO, vrátane ustanovenia, že útok na spojenca sa bude považovať za útok proti všetkým, ako je uvedené v článku 5. Prijmeme všetky potrebné opatrenia na ochranu našich spojencov a nepremeškáme príležitosť urobiť tak.

Reakcia USA

  • Oblasti interakcie na posilnenie bezpečnosti

Spojené štáty americké sa pripravujú na ďalšiu prácu na dosiahnutí porozumenia s Ruskom – spolu s jeho spojencami za Atlantikom a partnermi – v otázkach bezpečnosti, ktoré ich zaujímajú. Sme pripravení zvážiť dojednania alebo dohody s Ruskom v otázkach, ktoré sa týkajú oboch strán, vrátane podpísaných dokumentov, a to písomne, berúc do úvahy naše príslušné bezpečnostné obavy. V reakcii na žiadosť Ruska o priamu písomnú odpoveď USA na ruský navrhovaný návrh bilaterálnej zmluvy a v súlade s naším záväzkom dať do popredia naše vlastné obavy, sú nasledovné otázky, o ktorých sú Spojené štáty ochotné diskutovať o vzájomnom záväzku alebo opatreniach: ., a mali by sa brať do úvahy miesta uvažovania pre každú z nich. Niektoré otázky si budú vyžadovať viac ako jedno miesto na diskusiu, aby sa zabezpečila primeraná účasť spojencov a partnerov.

Sme pripravení bilaterálne zapojiť Rusko do strategického dialógu o stabilite medzi USA a Ruskom (SSD), Rady Rusko – NATO a OBSE s cieľom dosiahnuť konkrétne zlepšenia bezpečnosti v Európe. Prostredníctvom týchto dialógov sú Spojené štáty otvorené diskusii o bezpečnostných problémoch Ruska, Spojených štátov amerických a našich spojencov a partnerov. Otázky súvisiace s NATO, vrátane tých, ktoré uvádza Rusko navrhovaná zmluva s NATO, bude aliancia riešiť samostatne. Spojené štáty budú s našimi spojencami a partnermi diskutovať o všetkých otázkach, ktoré ovplyvňujú bezpečnosť v Európe. Spojené štáty naďalej silne podporujú politiku otvorených dverí NATO a veria

Spojené štáty americké do tohto procesu vstupujú v dobrej viere a s cieľom posilniť euroatlantickú bezpečnosť. Rusko medzitým rozmiestnilo viac ako 100 000 vojakov na hraniciach s Ukrajinou, okupovalo Krym a rozdúchalo konflikt na Donbase. Rusko vo svojich navrhovaných zmluvách vyslovilo určité požiadavky, ktoré podkopávajú princípy, ku ktorým sa Rusko zaviazalo v predchádzajúcich dokumentoch. Je nevyhnutné, aby sa diskusie opierali o kľúčové zakladajúce európske bezpečnostné dokumenty vrátane Helsinského záverečného aktu, Zakladajúceho aktu Rusko-NATO a Parížskej charty, ako aj Charty OSN, ktorá zakotvuje princípy suverenity, územnej celistvosti a právo každého štátu zvoliť si vlastné usporiadanie a spojenectvá.v záujme bezpečnosti

Sme tiež pripravení diskutovať o nedeliteľnosti bezpečnosti – a našich príslušných interpretáciách takéhoto konceptu – ako je načrtnuté v článku 1 návrhu bilaterálnej zmluvy, ktorý navrhlo Rusko. Poznamenávame, že ide o jeden pojem v bohatom kontexte veľkého počtu záväzkov, ktoré si krajiny zúčastňujúce sa OBSE navzájom dali, a nemožno ho posudzovať oddelene. Berieme vážne vzájomne dohodnutú koncepciu integrovanej, kolektívnej, rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti, ako je načrtnutá v pamätnej deklarácii OBSE zo summitu OBSE v roku 2010 v Astane, kde Spojené štáty aj Rusko opätovne potvrdili neodňateľné právo každého zúčastneného štátu slobodne si zvoliť alebo zmeniť svoje dohody. v oblasti bezpečnosti vrátane spojeneckých zmlúv.

Počas tohto procesu sa Spojené štáty nebudú odchyľovať od svojich hodnôt, záväzkov vyplývajúcich z medzinárodného práva alebo medzinárodne uznávaných noriem. Washington bude spolu s NATO a partnermi naďalej vyjadrovať svoje znepokojenie nad krokmi Ruska, ktoré ovplyvňujú bezpečnostné otázky v euroatlantickom regióne.

1 . Zosúladenie síl na Ukrajine (diskusia v rámci americko-ruského dialógu o strategickej bezpečnosti, OBSE a normandského formátu).

  • Pozícia USA: Vzhľadom na okolnosti Washington vyjadruje pripravenosť diskutovať o opatreniach na zabezpečenie vzájomnej otvorenosti a záväzku zo strany USA a Ruska s cieľom odmietnuť rozmiestnenie pozemných útočných rakiet a regulárnych jednotiek na území Ukrajiny. O tejto otázke budeme pokračovať v konzultáciách s Ukrajinou.
  • Problémy:  Spojené štáty vyjadrujú svoje znepokojenie nad ruskými silami a vybavením na ukrajinskom území, najmä s pokračujúcim zvyšovaním vojenských síl na Kryme a v blízkosti ukrajinských hraníc. Obavou Spojených štátov amerických je, že Rusko je v rozpore so svojimi záväzkami podľa Budapeštianskeho memoranda o bezpečnostných zárukách, podľa ktorého sa Ruská federácia zaviazala najmä „rešpektovať nezávislosť a suverenitu a existujúce hranice Ukrajiny“ a „zdržať sa hrozby alebo použitia sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti Ukrajiny“. Rusko navrhlo obmedziť rozmiestnenie pozemných rakiet stredného a krátkeho doletu (ruské návrhy v rámci bilaterálnej zmluvy, článok 6).
  1. Vojenské cvičenia (diskusia v rámci americko-ruského strategického bezpečnostného dialógu, Rady Rusko-NATO a OBSE).
  • Pozícia USA:  Washington pri diskusiách s NATO a spojencami vyjadril ochotu diskutovať o opatreniach na budovanie dôvery pre pozemné vojenské cvičenia v Európe, vrátane záväzkov notifikovať a modernizovať Viedenský dokument. My, NATO a partneri, sme jasne načrtli naše návrhy na modernizáciu Viedenského dokumentu v OBSE. Vítame posilnenie vojenskej spolupráce, ktorá je dôležitá pri dosahovaní zníženia rizika nedorozumení a nesprávneho úsudku. Spojené štáty americké po konzultácii s NATO a partnermi a na základe podobných záväzkov Ruska vyjadrili svoju pripravenosť vypracovať vo vhodnom kontexte režim oznamovania vojenských cvičení a opatrení na zníženie jadrových rizík, najmä založené na strategických platformách jadrového odstrašovania.
  • Problémy:  USA, NATO a spojenci dali jasne najavo svoje obavy rozsiahlymi ruskými vojenskými cvičeniami a inými akciami, ktoré sa uskutočnili bez predchádzajúceho upozornenia alebo náležitej publicity. Neschopnosť Ruska plniť záväzky Viedenského dokumentu podkopáva základy európskej bezpečnosti. Rusko predložilo návrhy na obmedzenie vojenských aktivít a zlepšenie mechanizmov na predchádzanie nebezpečným akciám (návrhy Ruska v rámci bilaterálnej zmluvy, článok 5).
  1. Vojenské cvičenia (odporúčané fóra: DSS, NRC a OBSE).
  • Pozícia USA:  USA sú po konzultácii so spojencami a partnermi pripravené zvážiť dodatočné opatrenia na predchádzanie incidentom na mori a vo vzdušnom priestore, ktoré nebudú mať za následok narušenie základných princípov medzinárodného práva, vrátane diskusie o dodatočných krokoch na posilnenie Zmluvu o predchádzaní námorným incidentom a vytvoriť dodatočné bilaterálne mechanizmy predchádzania konfliktom. Spojené štáty a naši spojenci a partneri NATO sú naďalej ochotní diskutovať o návrhoch na posilnenie ustanovení Viedenského dokumentu o znižovaní rizík.
  • Problémy:  USA sú znepokojené nebezpečnými manévrami Ruska okolo lodí a lietadiel USA a spojencov USA v neutrálnych vodách a medzinárodnom vzdušnom priestore. USA sú tiež znepokojené ruskými krokmi, ktoré podkopávajú práva a slobody námornej dopravy, ako aj medzinárodný obchod v Čiernom a Azovskom mori. Okrem toho, že Rusko nedodržiava svoje záväzky týkajúce sa znižovania rizík podľa Viedenského dokumentu, je zdrojom obáv pre USA a ďalších partnerov OBSE. Rusko navrhlo zaviesť obmedzenia vojenských aktivít a zlepšiť mechanizmy na predchádzanie nebezpečným aktivitám (článok 5 ruskej navrhovanej bilaterálnej zmluvy).
  1. Pozemné rakety stredného a kratšieho doletu (odporúčané fóra: LTA, dodatočné konzultácie s NRC).
  • Pozícia USA:  USA sú po dohode so spojencami a partnermi pripravené začať diskusie v rámci LTA o kontrole pozemných rakiet stredného a kratšieho doletu a ich odpaľovacích zariadení.
  • Problémy:  Spojené štáty americké a naši spojenci a partneri sú znepokojení závažným porušením zmluvy INF zo strany Ruska, kým bola ešte v platnosti, ako aj pokračovaním ruskej výroby a rozmiestňovania raketového systému SSC-8 (9M729) a ďalších raketové systémy stredného a kratšieho doletu. Rusko navrhlo obmedzenia na umiestňovanie rakiet stredného a kratšieho doletu (článok 6 ruskej navrhovanej bilaterálnej zmluvy).
  1. Vojenský potenciál USA, NATO a Ruska (navrhované fóra: DSS, NRC a OBSE).
  • Pozícia USA: existujúce vojenské spôsobilosti USA a NATO sú obmedzené, primerané a plne v súlade so záväzkami prijatými v rámci zakladajúceho aktu Rusko-NATO. Naďalej sa zdržiavame „dodatočného nasadenia významných bojových jednotiek na trvalom základe“, ako aj rozmiestnenia jadrových zbraní v krajinách východnej Európy. Americké sily v Európe tvoria štvrtinu potenciálu, ktorý tu bol na konci studenej vojny. Ďalšie zvyšovanie ruskej armády alebo agresia voči Ukrajine prinúti USA a ich spojencov budovať svoje vojenské kapacity. Spojené štáty sú pripravené diskutovať o rozdieloch a preskúmať príležitosti na diskusiu o obavách týkajúcich sa konvenčných síl a zbraní,
  • Problémy:  Spojené štáty a naši spojenci sú znepokojení rastúcou ruskou armádou, asertívnejším držaním tela, novými typmi vojenských spôsobilostí a tiež provokatívnymi akciami, a to aj v blízkosti hraníc spojencov NATO, ako aj veľkými rozsiahle vojenské cvičenia vedené bez varovania, prebiehajúca okupácia a budovanie armády na Kryme a v blízkosti východných hraníc Ukrajiny, rozmiestnenie pokročilých rakiet s dvojakým použitím v Kaliningrade a opakované vpády do vzdušného priestoru spojencov NATO. Rusko navrhlo stanoviť limity na vojenské aktivity a zlepšiť mechanizmy na predchádzanie nebezpečným aktivitám (článok 5 ruskej navrhovanej bilaterálnej zmluvy).
  1. Aegis Ashore (navrhovaná platforma: Dialóg o strategickej bezpečnosti s dodatočnými konzultáciami v Komisii pre jadrovú reguláciu).
  • Pozícia USA:  USA sú pripravené po konzultácii a tam, kde je to vhodné, aj so súhlasom spojencov, diskutovať o mechanizme transparentnosti na preukázanie neprítomnosti riadených striel Tomahawk v zariadeniach Aegis Ashore v Rumunsku a Poľsku za predpokladu, že Rusko poskytne odvetné opatrenia transparentnosti pre dve rakety, pozemné zariadenia podľa nášho výberu na území Ruska. Túto záležitosť musíme konzultovať s našimi spojencami v NATO vrátane Rumunska a Poľska.
  • Problémy:  Rusko navrhlo obmedzenia na rozmiestnenie pozemných rakiet stredného a kratšieho doletu (článok 6 ruskej navrhovanej bilaterálnej zmluvy) a už skôr uviedlo, že USA by mohli odpáliť riadené strely stredného doletu Tomahawk zo zariadení Aegis Ashore. .
  1. Náhrada za START III (navrhovaná platforma: Strategický bezpečnostný dialóg).
  • Pozícia USA: zdieľame cieľ zachovať limity medzikontinentálnych dodávkových vozidiel, ktoré podliehajú START III: medzikontinentálne balistické strely, balistické rakety odpaľované z ponoriek a ťažké bombardéry s jadrovými zbraňami. Okrem toho musíme do budúcich zmlúv o kontrole zbrojenia zahrnúť nové typy medzikontinentálnych nosičov jadrových zbraní. Musíme sa tiež dotknúť nestrategických jadrových zbraní a jadrových hlavíc mimo pohotovosti. Navrhujeme okamžite začať diskutovať o opatreniach, ktoré nahradia ŠTART III. Spojené štáty sú pripravené diskutovať v rámci Strategického bezpečnostného dialógu o tom, ako budú budúce zmluvy a mechanizmy kontroly zbrojenia zahŕňať všetky ruské a americké jadrové zbrane, vrátane takzvaných nestrategických jadrových zbraní.
  • Problémy:  Spojené štáty, ako aj naši spojenci a partneri sú veľmi znepokojení veľkou a nekontrolovanou zásobou nestrategických jadrových zbraní, ako aj vývojom nových typov medzikontinentálnych jadrových nosičov, ktoré nepodliehajú ŠTART III. Okrem toho sú Spojené štáty a spojenci v NATO znepokojení snahou Ruska zvýšiť veľkosť a rozmanitosť svojho jadrového arzenálu, ako aj rozmiestnením rakiet s dvojakým použitím a nestrategických jadrových zbraní v blízkosti hraníc spojencov NATO. Rusko navrhlo zákaz rozmiestňovania jadrových zbraní mimo národného územia [jadrových štátov] (článok 7 ruskej navrhovanej bilaterálnej zmluvy). Rusko vyjadrilo svoje znepokojenie nad pripravenosťou Spojených štátov začať diskusie o zmluve, ktorá nahradí START III.

Spojené štáty americké spolu s našimi spojencami a partnermi podporujú snahy o zlepšenie bezpečnosti euroatlantického priestoru a veria, že dialóg o problémoch, ktoré vyvolávajú obavy, má potenciál priniesť skutočné výsledky. T

akýto dialóg by mal prebiehať vo vhodných formátoch, vrátane OBSE a Rady Rusko-NATO, a mal by podporovať základné princípy európskej bezpečnosti, ktoré sú zakotvené v základných dokumentoch, akými sú Helsinské dohody. Pozícia vlády USA je taká, že pokrok v týchto otázkach možno dosiahnuť len v kontexte deeskalácie vo vzťahu k hrozivým krokom Ruska voči Ukrajine.

-red2-

 

 

SKSPRAVY

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/pozname-odpoved-nato-a-usa-na-bezpecnostne-navrhy-ruska-cely-text/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings