V príhovore uviedla, že vyznamenania si prevezmú ľudia, ktorých práca robí náš život lepším, pestrejším a znesiteľnejším.
Každý, kto dnes ocenenie dostane, bol a je svojím životom pre všetkých inšpiráciou. V nedeľu to v príhovore počas odovzdávania štátnych vyznamenaní uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová s tým, že si váži ich prínos pre vlasť.
“Stretli sme sa tu, aby sme spoločne oslávili ľudskú tvorivosť, vytrvalosť, intelekt a nezlomného ducha. Osobnosti, ktoré budú dnes vyznamenané, bojovali za slobodu, pričinili sa o zrod dôležitých demokratických inštitúcií a starajú sa, aby tieto inštitúcie napĺňali svoj zmysel,” povedala prezidentka. V príhovore uviedla, že vyznamenania si prevezmú ľudia, ktorých práca robí náš život lepším, pestrejším a znesiteľnejším.
“Dnes vzdáme úctu tým, ktorí svoje pevné miesto v spoločnosti potvrdili pri mnohých hodnotových križovatkách a svojím životným postojom ovplyvnili niekoľko generácií,” povedala Čaputová.
Poznamenala, že každoročne prezident oceňuje výnimočných ľudí preto, lebo sa svojím životom a prácou pričiňujú o to, aby sme boli ako spoločnosť lepší a aby republika prosperovala. “Dvadsiate ôsme výročie vzniku SR sme si pripomenuli v horších časoch, v strede pandemickej krízy a bez možnosti stretávať sa,” povedala prezidentka. Slová vďaky a uznania sa oceneným podľa nej zaslúži povedať osobne.
“Uplynulý rok skúšal našu odolnosť, limity a našu ľudskosť. Do marca minulého roka sme si nevedeli predstaviť, že sa ocitneme tvárou v tvár neviditeľnej hrozbe, ktorá nás prinúti zmeniť naše návyky, zredukovať naše sociálne kontakty a že nás na týždne a mesiace zatvorí doma,” povedala prezidentka s tým, že všetci čakali na úspechy lekárov a vedcov.
V príhovore ďalej uviedla, že ľuďom chýbalo byť v spoločnosti iných. “Mnohí z nás si uvedomili, aká dôležitá je rola učiteľa. V najťažších chvíľach sa ukázala aj naša sila. Ukázala, akí súcitní a obetaví vieme byť,” poznamenala hlava štátu. Potenciál spolupatričnosti je podľa nej na Slovensku oveľa väčší, ako sme si mysleli.
Informačný servis: štátne vyznamenania
Rad Bieleho dvojkríža sa udeľuje občanom iných štátov, ktorí sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o všestranný rozvoj vzťahov medzi štátom, ktorého sú občanmi a Slovenskou republikou, o posilnenie postavenia Slovenskej republiky v medzinárodných vzťahoch, naplnenie zahraničnopolitických priorít Slovenskej republiky alebo mimoriadnym spôsobom sa inak zaslúžili o Slovenskú republiku alebo za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
Rad Andreja Hlinku sa udeľuje občanom Slovenskej republiky, ktorí sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o vznik Slovenskej republiky.
Rad Ľudovíta Štúra sa udeľuje občanom Slovenskej republiky, ktorí sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu, obranu a bezpečnosť Slovenskej republiky, za mimoriadne zásluhy v oblasti politiky, riadenia a správy štátu, o rozvoj v oblasti hospodárstva Slovenskej republiky, územnej samosprávy, vedy a techniky, školstva, kultúry, umenia, športu a v sociálnej oblasti alebo za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
Kríž Milana Rastislava Štefánika sa udeľuje občanom Slovenskej republiky, ktorí sa s nasadením vlastného života zaslúžili o obranu Slovenskej republiky, o záchranu ľudského života alebo záchranu značných materiálnych hodnôt.
Pribinov kríž sa udeľuje občanom Slovenskej republiky, ktorí sa mimoriadne zaslúžili o hospodársky rozvoj, sociálny rozvoj alebo kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.
Medaila prezidenta Slovenskej republiky sa udeľuje občanom Slovenskej republiky, ktorí sa významne zaslúžili o riadenie a správu štátu, o rozvoj v oblasti obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky, hospodárstva Slovenskej republiky, územnej samosprávy, vedy a techniky, školstva, kultúry, umenia, športu a v sociálnej oblasti alebo za významné šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí. Medaila prezidenta Slovenskej republiky sa udeľuje aj občanom Slovenskej republiky, ktorí sa s nasadením vlastného života zaslúžili o záchranu ľudského života alebo záchranu značných materiálnych hodnôt. Medaila prezidenta Slovenskej republiky sa výnimočne udeľuje aj občanom iných štátov.
Rad Bieleho dvojkríža a Rad Ľudovíta Štúra má dva druhy – občiansky a vojenský; každý z nich má tri triedy, z ktorých najvyššia je I. trieda.
Rad Andreja Hlinku, Kríž Milana Rastislava Štefánika a Pribinov kríž má tri triedy, z ktorých najvyššia je I. trieda.
Medaila prezidenta Slovenskej republiky nemá druhy ani triedy.
Náš postreh
Podľa §11 zákona č. 522/2008 Z.z. o vyznamenaniach Slovenskej republiky sa štátne vyznamenania okrem Radu Bieleho dvojkríža a Medaily prezidenta Slovenskej republiky občanom iných štátov udeľujú pri príležitosti výročia vzniku Slovenskej republiky. Z dikcie aj historickej praxe je zrejmé, že s vyznamenaniami by sa mal spájať prioritne význam pre štátnosť, národ a kultúrnu a duchovnú integritu národa a štátu, našej spoločnej identity.
Prezidentka Čaputová má zvyk prepisovať nielen históriu, ale aj status quo a urobila to aj tento rok. Pre ľudí, „ktorých práca robí náš život lepším, pestrejším a znesiteľnejším“ sú tu iné formáty ako napríklad Krištáľové krídlo. Štátne vyznamenania sú úplne iná liga a úroveň, na čo by hlava štátu jej poradcovia, mali myslieť. Ostatne, bez štátu by tu neboli ani ich funkcie.
Ústavní činitelia v pluralitnej demokracii nie sú autoritatívni vládcovia, ani monarchovia a mali by sa držať ústavných pravidiel a politických zvyklostí. Medzi ne patrí aj slušnosť a úcta k národu, ktorý si štát Slovenskú republiku zriadil. Tento faktor zatiaľ v prejavoch a rozhodnutiach marketingovej prezidentky nevidíme.
-red1-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/prezidentka-kazdy-kto-statne-ocenenie-dostane-bol-a-je-inspiraciou/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia