Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok pred svojou nadchádzajúcou schôdzkou s prezidentom USA Joeom Bidenom odmietol obvinenia, že Rusko stojí za nedávnymi počítačovými útokmi proti USA. V rozhovore pre televíziu NBC tiež upozornil, že druhá strana nepredložila žiadne dôkazy, ktoré by dokazovali tieto podozrenia.
Ruské vedenie podľa Putina zároveň očakáva, že Moskva a Washington budú schopné spolupracovať v boji proti počítačovej kriminalite. “Je našou veľkou nádejou, že budeme môcť začať tento proces s našimi partnermi v Spojených štátoch,” citovala NBC slová ruského prezidenta.
Podľa médií v USA americká administratíva neverí, že téma hekerského útoku na SolarWinds stratila na aktuálnosti, preto chce Biden o nej rokovať so svojím ruským náprotivkom.
Putin v rozhovore oznámil, že otvorený rokovaniam o výmene väzňov s USA, informovala agentúra AFP, podľa ktorej bude osud amerických a ruských občanov väznených v druhej krajiny jednou z tém rokovania prezidentov Ruska a USA na ich schôdzke v Ženeve.
Podľa AFP by sa rozhovor o zadržiavaných osobám mal zamerať napríklad na bývalého príslušníka americkej námornej pechoty Paula Whelana, ktorého v Rusku odsúdili na 16 rokov za špionáž. Whelan vyzval Bidena, aby zabezpečil výmenu zajatcov, a v nedávnom rozhovore uviedol, že sa stal obeťou “rukojemníckej diplomacie”.
Ďalší občan USA, Trevor Reed, bol v roku 2020 odsúdený na deväť rokov väzenia na základe obvinenia z útoku na ruských policajtov, ktorého sa dopustil v stave opitosti.
Moskva by zase mohla žiadať vydanie známeho ruského obchodníka so zbraňami, väzneného v USA, Viktora Buta a zmluvného pilota a údajného pašeráka drog Konstantina Jarošenka.
Ilustračné foto: archívne stretnutie Putina s Bidenom v Moskve. Zdroj: TASR
V súvislosti so zadržiavanými osobami Putin ubezpečil, že s odsúdeným a väzneným kritikom Kremľa Alexejom Navaľným sa vo väzení nebude “zaobchádzať horšie ako s kýmkoľvek iným”. Putin týmito slovami reagoval na poznámku novinára, podľa ktorého Navaľnyj “nie je iba obyčajným ďalším väzňom”.
O Navaľnom nemieni diskutovať
Putin tiež poprel tvrdenie, že si údajne mohol objednať atentát na Navaľného. “U nás nemáme vo zvyku niekoho zabíjať,” uviedol ruský prezident.
Podľa agentúry Interfax hovorca amerického rezortu diplomacie Ned Price predtým na brífingu uviedol, že Biden sa venuje téme ochrany ľudských práv a bude o nej rokovať aj počas summitu s ruským prezidentom. Spresnil, že pri diskusii na túto tému pôjde o občanov USA, ako aj vodcu opozície Navaľného.
Putinov hovorca Dmitrij Peskov však v rozhovore pre CNN vyhlásil, že Putin počas summitu s Bidenom nemá v pláne diskutovať o Navaľnom.
Navaľnyj je od polovice marca v nápravnovýchovnej kolónii č. 2, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Pokrov vo Vladimirskej oblasti, kde si odpykáva trest vynesený v kauze Yves Rocher.
Začiatkom mája súd v Ruskej federácii odmietol odvolanie Navaľného a uznal za zákonné rozhodnutie súdu nižšieho stupňa, ktorý odmietol konať vo veci vyšetrovania Navaľného možnej otravy z augusta minulého roku.
Putinove výroky
„Prečo bolo potrebné rozšíriť NATO na východ a priblížiť tak infraštruktúru k našim hraniciam? A hovoríte, že sme to my, kto sa správame agresívne. Prečo preboha? Čo aj po rozpade Sovietskeho zväzu predstavovalo Rusko určitú hrozbu pre USA a pre ďalšie európske krajiny? Dobrovoľne sme stiahli všetky naše jednotky z východnej Európy priamo na otvorené pole. Ľudia s nami trpeli, celé desaťročia tam žili vojenské rodiny bez bežných životných podmienok, a to aj pre ich deti. Išli sme do obrovských nákladov. A čo si dostal na oplátku? Infraštruktúra je tu na našich hraniciach. A ty hovoríš, že sa niekomu vyhrážame? Áno, pravidelne cvičíme vrátane cvičení, ktoré boli pre naše ozbrojené sily neočakávané. Prečo by to malo byť predmetom záujmu partnerov NATO? Len nerozumiem.“
O vzťahoch s USA
„Naše bilaterálne vzťahy sa za posledné roky degradovali na najnižšiu úroveň, stále však existujú problémy, ktoré si vyžadujú synchronizáciu hodín, stanovenie niektorých vzájomných pozícií, aby sa otázky spoločného záujmu riešili efektívnejšie v záujme Spojených štátov,“ Preto tu nie je nič neobvyklé. V skutočnosti sme aj napriek tak zdanlivo tvrdej rétorike očakávali takéto návrhy, pretože vnútropolitická agenda v USA nám nedala príležitosť obnoviť vzťahy na nejakej prijateľnej úrovni. Stalo sa to skôr či neskôr. “
O nepredvídateľnosti Spojených štátov
“Najdôležitejšou hodnotou v medzinárodných vzťahoch je stabilita a predvídateľnosť. Z vonkajšej strany, ako sa domnievam, naši americkí partneri to v minulých rokoch nevideli. Aká stabilita a predvídateľnosť, ak si spomenieme na udalosti v Líbyi v roku 2011, keď krajina bola zničená? Nuž, čo je to za stabilitu a predvídateľnosť? Celý čas hovorili o tom, že jednotky v Afganistane zostanú. Potom, náhle – boom, sú jednotky z Afganistanu stiahnuté. Je to stabilita, predvídateľnosť? “
O neopodstatnených obvineniach
„Rusko-americké vzťahy boli neustále obetované akútnemu vnútropolitickému boju v samotných USA. Vidíme to, dobre vieme, že sme neboli ničím obviňovaní: zasahovanie do volieb, kybernetické útoky atď.“ Toto sú dôkazy, iba nepodložené obvinenia. Som prekvapený, prečo nás doteraz neobvinili z provokácie hnutia Black Lives Matter – to by bola tiež dobrá línia útoku. Ale neurobili sme to.“
O zákone o zahraničných agentoch
„Keď hovorím o týchto zákonoch, o nezasahovaní alebo pokusoch o zasahovanie, čo mám tým rozumieť vo vzťahu k Rusku? Mnoho štruktúr takzvanej občianskej spoločnosti … Prečo hovorím„ takzvaných “? Sú to financované zo zahraničia, pripravujú sa príslušné akčné programy, školia sa aktivisti v zahraničí, a keď to uvidia naše oficiálne štruktúry, aby sme zabránili takýmto zásahom do našich vnútorných záležitostí, prijmeme príslušné rozhodnutia a zákony, ktoré sú mäkšie ako vaše. ““
O uväznení Navaľného
“Ľudia, ktorých ste spomenuli – áno, boli odsúdení za porušenie režimu. Ľudia, ktorí boli odsúdení podmienečne. Podmienečne bol odsúdený dvakrát človek. V skutočnosti to bolo iba varovanie, aby ste neporušovali platné právne predpisy v Rusku. Nie, úplné nerešpektovanie požiadaviek zákona Nakoniec súd prijal príslušné rozhodnutie a zmenil obmedzovacie opatrenie na zaistenie. Môžem vám povedať, že v Rusku sú každý rok tisíce ľudí, ktorí porušujú režim podmienečného zadržania. , ignorujte požiadavky zákona. Tisíce! A nemajú nijaký postoj k politickej činnosti. A ak sa niekto za politickou činnosťou skrýva za účelom riešenia svojich záležitostí, vrátane obchodných, je potrebné odpovedať zodpovedajúcim spôsobom “.
-red1-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/putin-pred-schodzkou-s-bidenom-u-nas-nemame-vo-zvyku-niekoho-zabijat/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia