Ilustračné foto: RIA Novosti / Michail Klimentyev
Ruský prezident Putin a nemecký kancelár Scholz rokovali spolu viac ako tri hodiny
Lídri Ruska a Nemecka Vladimir Putin a Olaf Scholz ukončili rokovania v Kremli, rozhovor trval viac ako tri hodiny, uvádza korešpondent RIA Novosti.
Ruský líder poznamenal, že rozhovor sa niesol v obchodnej atmosfére, všetky otázky boli prediskutované podrobne a detailne. Kancelár sa podľa neho hlási k pragmatickej bilaterálnej spolupráci s Moskvou.
„Pán Scholz po prvý raz navštívi Rusko ako predseda nemeckej vlády, ale v období vedenia Hamburgu ako prvého purkmistra mesta sa veľkou mierou zaslúžil najmä o rozvoj družobných, partnerských vzťahov s Petrohrad, a mimochodom, tieto vzťahy sa tento rok oslavujú už 65 rokov,“ dodal prezident.
Putin venoval osobitnú pozornosť téme čerpania paliva do Európy.
“V roku 2021 bolo do Nemecka dodaných 50,7 miliardy kubických metrov ruského plynu. Podotýkam, že aj v období vysokých kurzových ponúk plynu a nedostatku ponuky plynu v Európe sme naďalej zabezpečovali dodávky paliva pre nemeckých spotrebiteľov na základe cien stanovené dlhodobými zmluvami,“ — povedal ruský vodca.
Prezident navyše opäť pripomenul, že v otázke spustenia Nord Stream 2 by nemali byť žiadne politické presahy. Podotkol, že ide o jeden z najväčších infraštruktúrnych projektov v Európe, ktorý má posilniť energetickú bezpečnosť na kontinente a prispieť k riešeniu celoeurópskych ekonomických a environmentálnych problémov.
Ruský prezident tiež naznačil, že krajina bude pokračovať v tranzite plynu cez Ukrajinu aj po roku 2024, ak bude dopyt a ziskovosť.
Počas stretnutia sa lídri dotkli otázky ruských návrhov bezpečnostných záruk. Putin zdôraznil, že Moskva nemôže zatvárať oči pred tým, ako slobodne USA a NATO interpretujú princípy nedeliteľnosti bezpečnosti. Zároveň dodal, že v odpovedi Washingtonu a Bruselu sú body, o ktorých je krajina pripravená diskutovať, týkajú sa predovšetkým zmluvy INF a vojenskej transparentnosti.
Keď hovoríme o situácii na Ukrajine, ruský líder označil dianie na Donbase za genocídu. Výzvu Štátnej dumy so žiadosťou o uznanie nezávislosti DĽR a LĽR spojil s tým, že poslanci nenápadne cítia náladu voličov, ktorým je obyvateľov republík ľúto.
-red2-