Ilustračné foto: CC BY 2.0 / NATO / Baltský prápor cez RIA Novosti
Námestník ministra obrany Fomin: NATO sa pripravuje na rozsiahly ozbrojený konflikt s Ruskom
NATO sa pripravuje na ozbrojený konflikt s Ruskom, povedal námestník ministra obrany Alexander Fomin na brífingu pre vojenských pridelencov a predstaviteľov zahraničných veľvyslanectiev akreditovaných v Moskve.
Vojenská výstavba bloku bola úplne presmerovaná na prípravu na rozsiahly ozbrojený konflikt vysokej intenzity s Ruskom
uviedol generálplukovník.
Vysvetlil, že Severoatlantická aliancia vo svojich dokumentoch vrátane vojenskej stratégie z roku 2019 priamo označuje našu krajinu za hlavný zdroj „ohrozenia bezpečnosti koalície“.
Fomin zároveň poznamenal, že stále platí Rímska deklarácia, v ktorej sa uvádza, že Rusko a NATO sa navzájom nepovažujú za protivníkov. Strany to potvrdili na samite v roku 2010 v Lisabone.
Cielené provokácie: Manévre NATO v Čiernom mori
Cielené provokácie NATO v blízkosti ruských hraníc s vysokou pravdepodobnosťou povedú k ozbrojenému konfliktu, zdôraznil námestník ministra obrany. Ako príklad uviedol pokus britského torpédoborca Defender z júna tohto roku preniknúť do výsostných vôd Ruska pri pobreží Krymu. Akcie lode britského námorníctva zároveň zabezpečovalo americké strategické prieskumné lietadlo RC-135.
Fakty o provokáciách lietadiel Aliancie
Ako upozornil Fomin, intenzita takýchto letov v čiernomorskom regióne vzrástla o viac ako 60 percent v porovnaní s rokom 2020, počet vzletov vzrástol zo 436 na 710. Strategické bombardéry B-IB a B-52H amerického letectva lietali 92-krát oproti 78 v roku 2020 vo vzdušnom priestore čiernomorského regiónu s prístupom k podmienečnej línii použitia zbraní. Na západ od Krymu lietadlá leteli až k ruským hraniciam vo vzdialenosti 15 kilometrov. O stratégii NATO a USA zaútočiť z Čierneho mora na Rusko sme už písali tu.
“Celkovo v tomto roku vykonalo velenie Spoločných ozbrojených síl NATO 15 cvičení v Čiernom mori. V roku 2020 ich bolo osem,” pokračoval námestník ministra obrany.
Prítomnosť lodí a pomocných plavidiel z neregionálnych štátov NATO (v Čiernom mori) sa stala prakticky trvalou
“Od januára do decembra tohto roku bolo uskutočnených 30 výjazdov lodí NATO, v roku 2020 ich bolo 23. Celková dĺžka pobytu bola viac ako 400 dní, v roku 2020 – 359,” uviedol Fomin.
Činnosť v regióne Baltského mora
V baltskej zóne vykonali lietadlá NATO viac ako 1200 bojových letov a vojnové lode vyrazili na námorný prieskum viac ako 50-krát. V roku 2021 sa v regióne uskutočnilo viac ako 20 cvičení.
“Zároveň sa do koaličných aktivít aktívne zapájajú neutrálne štáty a naši najbližší susedia: Fínsko a Švédsko,” poznamenal generálplukovník.
Zdôraznil tiež, že po tom, čo USA odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu , NATO v skutočnosti ignorovalo iniciatívu Vladimíra Putina uvaliť moratórium na rozmiestnenie nových rakiet stredného a krátkeho doletu v Európe možnosť rozvoja recipročných opatrení na odstránenie existujúcich obáv.
Blok NATO každoročne absolvuje 30 veľkých cvičení, počas ktorých sa vypracúvajú scenáre vedenia vojenských operácií proti Rusku
„V rámci aktivít bojového výcviku sa osobitná pozornosť venuje vytváraniu úderných skupín v blízkosti hraníc našej krajiny Konkrétne sa v máji až júni tohto roku uskutočnila séria cvičení Defender Europe-2021 s presunom zo Spojených štátov amerických a západnej Európy na „východné krídlo“ posilových jednotiek v počte až 40 tisíc ľudí, “povedal Fomin.
Zároveň pripomenul, že zakladajúci akt medzi Ruskom a NATO z roku 1997 počíta s odmietnutím riešiť „úlohy kolektívnej obrany prostredníctvom dodatočného trvalého nasadenia značných bojových síl“.
Zároveň je vo výchovnej Európe neustále prítomný kontingent približne 13 tisíc vojakov z neregionálnych štátov bloku. Má asi 200 tankov, 400 obrnených vozidiel, 50 zbraní a tri desiatky lietadiel a vrtuľníkov.
Bezpečnostné záruky
Fomin zdôraznil, že
konfrontačný kurz NATO voči Rusku prinútil Moskvu tvrdo nastoliť otázku právnych záruk bezpečnosti, ktoré by vylúčili akýkoľvek pohyb bloku na východ
“Aliancia dôsledne ignoruje ruské záujmy a vyhýba sa rovnocennej diskusii o existujúcich problémoch. Napríklad v roku 2009 bol zamietnutý ruský návrh na uzavretie novej komplexnej dohody, ktorej cieľom bolo upevniť vzájomné bezpečnostné záruky vo svetle ochladzovania bilaterálnych vzťahov” pod vplyvom udalostí v Gruzínsku v roku 2008,“ pripomenul hovorca Ministerstva obrany.
Následné udalosti ukázali, že „aliancia nie je pripravená na zásadný rozhovor medzi armádou, vyhýba sa prijímaniu konkrétnych rozhodnutí o deeskalácii a dôsledne odmieta akékoľvek ruské iniciatívy“.
Námestník ministra zdôraznil, že rezort obrany očakáva od NATO skorú reakciu na návrhy bezpečnostných záruk a je pripravený kedykoľvek začať rokovania.
-red1-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/ruske-ministerstvo-obrany-varovalo-diplomatov-nato-sa-pripravuje-na-rozsiahly-ozbrojeny-konflikt-s-ruskom/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia