Trumpovci, BLM, dvojaký meter „elít“ a cenzúra Big Tech spoločností

Odchod dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa z funkcie sa nesie v znamení obviňovania z volebných podvodov, odmietnutia akceptácie volebného výsledku, udalostí pred a v budove Kapitolu, čo následne vyústilo do celostvetového mediálneho ošiaľu, no taktiež do veľkých regulačných aktivít zo strany sociálnych sietí a Big Tech spoločností.

Udalosti na Capitol Hill a ich dôsledky.

Potom, čo sa v deň debaty o potvrdení výsledkov prezidentských volieb v americkom Kongrese násilím dostali protestujúci do budovy Kapitolu, začali zvolávateľa a hlavného rečníka na proteste – Donalda Trumpa blokovať na sociálnych sieťach Twitter, Youtube a Facebook. Oficiálnym dôvodom boli jeho príspevky, ktoré podľa vyhodnotenia kompetentných prispievali k  šíreniu násilia. Okrem obžaloby z Kongresu (impeachment), za ktorý zahlasovali aj niektorí republikánski kongresmani sa neskôr k digitálnemu boju proti Trumpovi pridali aj ďalšie platformy.

1 Platformy, ktoré blokujú alebo inak postihujú Donalda Trumpa/ Fox News

Postupom času sa aktivisticky chcel pridať každý, kto mohol. V praxi to znamená, že v hre je napríklad odstránenie Donalda Trumpa z kultového amerického filmu Sám doma 2. Americká golfová asociácia zase zrušila usporiadanie golfového turnaja PGA Championship v Bedminsteri v New Jersey, ktorý patrí práve Trumpovi.

Donald Trump tak, zdá sa, tvrdo dopláca na svoje hecovanie davu pred Capitol Hill. Hoci priamo na násilie nevyzýval, frustrovaným ľuďom hovoril o ukradnutých voľbách a protiústavnej činnosti jeho politických oponentov. Po ich vniknutí do budovy cez video na internete oznámil, aby sa rozišli a rešpektovali zákon. Neskôr tvrdil, že tí, ktorí sa angažovali pri násilí a deštrukcii nereprezentujú USA. Odmietnutie prebratia zodpovednosti mohlo byť spôsobené aj tým, že mu hrozilo odvolanie na základe 25. dodatku americkej ústavy, čo by znamenalo, že tých pár dní by v úrade doslúžil viceprezident Mike Pence. Možno aj preto onedlho prakticky uznal výsledky volieb, ktoré tvrdil, že nikdy neuzná. Kvôli Trumpovej neochote zúčastniť sa na inaugurácii nakoniec úrad odovzdá novému kabinetu práve Pence.
Z Capitol Hill sa stala nedobytná ohradená pevnosť, ktorá bude počas inaugurácie strážená tisíckami príslušníkov. Počas inaugurácie by ich malo byť viac ako 20 tisíc.

Aplikácie alternatívnych sociálnych sietí ako Parler či Gab.com boli stiahnuté z obchodov Apple a Google. Na týchto sociálnych sieťach sa dlhodobo sústreďujú priaznivci Donalda Trumpa a samotné platformy garantujú slobodu slova. Parleru bol zároveň zrušený hosting od Big Tech giganta Amazon. Najmä Telegram, ale i Gab sa po udalostiach vo Washingtone tešia návalu nových používateľov. Americký internetový poskytovateľ Your T1 WIFI ako odpoveď zase zablokoval Facebook či Twitter. Internetová spoločnosť poskytuje prístup na internet severnej časti amerického štátu Idaho a regiónu Spokane na východe štátu Washington.

Členovia davu, ktorý vtrhol do budovy Kongresu začali byť americkými tajnými službami postupne identifikovaní, zatýkaní a firmami vyhadzovaní z práce. Niektorí začali zo zamestnania odchádzať aj sami.

Reakcie zo sveta

Mnoho politikov naprieč celým svetom, vrátane slovenskej prezidentky, útok na Kapitol odsúdilo a označili ho za dôsledok Trumpovej rétoriky. V médiách, z ktorých najmä tie mainstreamové udalosť odsúdili, sa začali objavovať správy o účastníkoch protestu, ktorí pochádzali napríklad z kruhov uletenej teórie Qanon a symbolom udalosti sa stal Jake Angeli, alebo aj takzvaný „Q-Šaman“ v baranici s tetovaniami pohanských motívov.

2 Protestujúci v budove Kapitolu/ Profimedia

Mnohí politici, komentátori a aktivisti kritizujúci americkú zahraničnú politiku začali poukazovať na to, že keby sa niečo podobné odohralo v Rusku, Bielorusku či na Blízkom Východe, daný štát by už bol na sankčnom zozname a krajina by bola bombardovaná.

Porovnanie s akciami BLM či protestmi proti zvoleniu Trumpa

Aj v reakcii na spomínané udalosti médiá prezentujú Donalda Trumpa a jeho priaznivcov ako ľudí, ktorí nevedia prijať demokratickú prehru a pritom navodzujú pocit, že je to v porovnaní s ostatnými niečo nezvyčajné.

20. januára 2017, teda v deň inaugurácie Donalda Trumpa začalo hnutie Antifa a priaznivci demokratickej strany prejavovať svoju nespokojnosť vandalizmom. Zatknutých bolo 217 ľudí a 6 policajtov bolo zranených.

Republikánska kongresmanka Marjorie Taylor Greene vo svojom prejave v kongrese hovorila, že za 4 roky Trump zvolal vyše 600 stretnutí a ani jedno z nich nezahŕňalo útoky na políciu, ničenie majetku či zapaľovanie miest. Uvedené čísla porovnala so zhromaždeniami Black Lives Matter, ktoré Ameriku zasiahli najmä minulý rok. Tieto demokratmi podporované protesty podľa jej slov zanechali miliardy v majetkových škodách a 47 mŕtvych.

Podporovanie iniciatívy BLM z radov veľkej časti demokratických politikov, veľkých firiem, svetových celebrít, športovcov či mainstreamových médií je fakt, ktorý sme mohli sledovať veľkú časť roka 2020. Príspevky na sociálnych sieťach, hashtag #ICantBreathe v reakcii na smrť kriminálnika Georgea Floyda či hromadné kľakanie pred športovými podujatiami nemohol nikto prehliadnuť. Iniciatíva sa dostala aj do Európy. Na Slovensku istí vandali poškodili pamätník Andreja Hlinku a napísali naň „Roma Lives Matter“. Slovenskí futbalisti pred zápasom s Írskom taktiež pokľakli.

Na mnohých televíznych staniciach sa snažili násilie počas protestov BLM bagatelizovať. Virálnym sa stal screenshot zo živého vysielania americkej spravodajskej stanice CNN, kde reportér stojí pred horiacimi autami a v titulku sa písalo: Ohnivé, ale predovšetkým pokojné protesty po policajnej streľbe

3 Mediálne ohýbanie reality/ CNN

Ospravedlňovanie násilia bolo možné pozorovať aj na stanici MSNBC, kde reportér, za ktorým horela budova (pravdepodobne policajná stanica), zrejme zo strachu z politickej korektnosti tento čin komentovať slovami, že ho nemôžeme generalizovať na všetkých účastníkov protestu. Americká aktivistka Kaitlin Bennett na svojom Twitteri deň po udalostiach na Capitol Hill písala: „Ak vaša strana strávila pol roka robením tohto našej krajine, máte NULOVÉ právo predstierať, že ste pobúrení zo včerajška.“ Pričom priložila fotografie z vyčíňania na protestoch BLM.

4/ Twitter: Kaitlin Bennett

Svetom sa šíril aj mediálny naratív o prevrate či dokonca puči. Podľa Vladimíra Palka nebolo pokusom o prevrat namietanie skupiny republikánskych kongresmanov a senátorov k vyhláseniu výsledkov volieb. Podľa neho je takáto prax bežná, čo sme mohli vidieť napríklad v rokoch 2001 a 2005 pri zvolení Busha mladšieho. Trumpove víťazstvo v roku 2017 namietali dve kongresmanky a traja kongresmani. Tohtoročný prípad bol prvým, kedy výsledky namietali republikáni, robili však iba to, čo demokrati už roky pred nimi.

Médiá nespomínali puč či prevrat, keď si príslušníci národnej gardy kľakli pred demonštrantmi BLM. Nemali však problém v tejto rovine komunikovať pri udalostiach zo 6. Januára 2021 vo Washingtone.

Koncom mája 2020 bol Trump po násilných protestoch a požiaroch v neďalekých uliciach eskortovaný z Bieleho Domu, čo médiá neinterpretovali ako útok na demokraciu, ale iba ako opodstatnený hnev protestujúcich. „Celé mesiace v roku 2020 na protestoch Black Lives Matter (BLM) horeli ulice miest, rabovali sa obchody a zomierali ľudia. Protestujúci zhadzovali sochy za bieleho dňa bez zásahu polície. Nielen sochy nejakého južanského generála, ale napríklad sochu svätého Junipera Serru v San Franciscu,“ píše v komentári Palko. Protichodnosť vidí aj inde: „Ako sa pozeral na nárast nezákonnosti Joe Biden? Keď Trump v tweete uviedol, že násilníci v uliciach zneucťujú pamiatku Georgea Floyda, po ktorého smrti prepukli nepokoje, a že proti rabujúcim a podpaľujúcim násilníkom môžu ozbrojené zložky použiť strelné zbrane, Biden ho za to kritizoval. Vraj Trump vyzýva na násilie proti americkým občanom vo chvíli, ktorá je pre nich taká bolestná. Ale veď to je jasný signál. Keď od bolesti rabujete a podpaľujete, nič sa vám nesmie stať.

Keď armádna veteránka Ashli Babbittová vtrhla na Kapitol a polícia ju zastrelila, tak je podľa Bidena teroristka. Áno, nemala tam ísť. Porušila zákon a stihol ju najtvrdší trest. Ale ktože je ten, čo ju nazýva teroristkou? Zástanca rabovačov a podpaľačov!“ 

Výzvy na násilie sú pri podpore BLM tolerované, počty vrážd vo veľkých mestách stúpli

História BLM sa píše od roku 2013. Hnutie má vo svojej histórii násilie a prelievanie krvi, ktoré sa konalo ešte pred rokom 2020 a smrťou Floyda. Ako príklad môže slúžiť udalosť, ktorá sa odohrala v júli 2016 na BLM pochode v Dallase. Černošský ostreľovač Micah Xavier Johnson zabil päť bielych príslušníkov polície a pred smrťou vraj uviedol, že jednoducho chcel zabiť belochov, najmä policajtov. Spomenúť možno aj oslavy organizované hnutím BLM, na ktoré nemali mať prístup príslušníci iných rás.

Médiami a podporovateľmi tohto hnutia nám bolo predkladané, že až 93% týchto protestov v roku 2020 bolo nenásilných. Človek s kritickým myslením sa teda ešte viac zamyslí nad deštrukčnými dôsledkami tejto iniciatívy, keď iba 7% z protestov dokázalo spôsobiť najničivejšiu poistnú udalosť v USA za posledné desaťročie.

V roku 2017 vydala Chanelle Helm, jedna z líderiek BLM 10 požiadaviek pre bielych ľudí. Okrem iného v nich žiada, aby „bieli ľudia svoje dedičstvo prepísali na čiernu alebo hnedú rodinu, najlepšie takú, ktorá žije v generačnej chudobe,“ alebo, že bieli ľudia by mali upraviť svoj mesačný rozpočet, z ktorého by mali istú časť dať černochom, aby si mohli kúpiť pôdu. V jednom z bodov sa píše že ak sa niekto, kto je podľa nej rasistom, náckom pokusí zamestnať, treba ho vyhodiť.

Sociálne siete nebanovali profily, stránky ani plánované udalosti z dôvodu, že podnecujú k násiliu, alebo žeby mohli na daných udalostiach k násiliu či vandalizmu dôjsť. Americký športovec Collin Caepernick v jednom zo svojich tweetov, ktorý lajklo takmer 338 tisíc užívateľov tejto sociálnej siete napísal: „Keď zdvorilosť vedie k smrti, vzbura je jediná logická reakcia. Volania po mieri budú padať na hluché uši, pretože vaše násilie prinieslo tento odpor. Máme právo sa brániť. Odpočívaj v moci George Floyd,“ Kapernick to písal v čase, kedy v meste Minneapolis horeli budovy. Nepokoje boli v tom čase aj v mestách ako Los Angeles či Phoenix. Trest od Twitteru neprišiel, naopak, generálny riaditeľ Twitteru Jack Dorsey o niekoľko dní venoval nadácii spomenutého Collina Caepernicka 3 milióny dolárov.

Vo veľkých mestách v USA v minulom roku nastal obrovský nárast počtu vrážd. V Minneapolise, kde Floyd zomrel, sa podarilo predbehnúť rok 2019 v počte vrážd už v auguste. Mesto Seattle, v ktorom vznikla počas protestov takzvaná autonómna zóna, zaznamenalo nárast vrážd o 72 percent. Približne do polovice decembra minulého roku tam spáchali o 69 percent viac vrážd ako vlani. To všetko popri protestoch, ktoré vyžadovali aj zrušenie či odfinancovanie polície. Paradoxne, pri udalostiach zo 6. Januára 2021 na Capitol Hill sa mnohí zo zástancov týchto protestov čudovali, prečo polícia nestrieľa do demonštrantov a niektorí to dokonca v príspevkoch na sociálnych sieťach požadovali.

 Sú Antifa a BLM protisystémovou revolúciou?

V júni roku 2020, niekoľko mesiacov pred prezidentskými voľbami sa spoluzakladateľka BLM Patrisse Cullorsová nechala v rozhovore pre CNN počuť, že ich cieľom je zosadiť Trumpa z funkcie prezidenta.

Po prezidentských voľbách, v ktorých vyhral Joe Biden, zaslala Patrisse Cullorsová Bidenovi a Harrisovej list, v ktorom píše: „V krátkosti, černosi vyhrali tieto voľby,“ napísala v liste pre Joea Bidena a potenciálnu viceprezidentku Kamalu Harrisovú a zdôrazňuje, že bude po nich žiadať, aby vypočuli černochov a „prioritizovali“ ich agendu. Vladimír Palko pripomenul, že Cullorsová podľa vlastných vyjadrení okrem Marxa uznáva aj Vladimíra Iľjiča Lenina a Mao Ce-tunga,“

Jej staršie vyjadrenie z roku 2015 hovorí samo za seba. Vtedy tvrdila, že: “Máme ideologický rámec. Obzvlášť ja a Alicia [Garza] sme profesionálne organizátorky. Sme vyškolené marxistky. Sme zbehlé v ideologických teóriách.”

V médiách sa dočítame, že útok na Capitol Hill viedli konšpirátori. Už menej, alebo skôr vôbec nezaznieva, že reči o systémovom rasizme a zaujatosti americkej polície voči černochom nemajú žiadny štatisticky základ – teda sú konšpiračnou teóriou. Nie je nám pripomínané, že v roku 1983 došlo v budove Kapitolu k výbuchu bomby. Z činu bola obvinená Susan Rosenberg. Na základe dohody o vine a treste ostatných členov jej skupiny bola oslobodená, no neskôr opäť zadržaná za držanie výbušnín a odsúdená na 58 rokov. Na základe rozhodnutia prezidenta Billa Clintona v roku 2001 bol jej zvyšok trestu odpustený. Susan Rosenberg je dnes v čele iniciatívy Thousand Currents, ktorá na svojom webe tvrdí, že „poskytuje právny a administratívny rámec, ktorý umožňuje BLM plniť svoje poslanie.“

5 Informácie o hľadanej Susan Lisa Rosenberg/ Wikipedia

Ako BLM, tak Antifa sa tvária ako revolučné hnutia, čo je však v rozpore s tým, že sú často ideovo na jednej vlne s médiami, korporáciami, ako i s mnohými vrcholovými politikmi. V článku na webe časopisu Reconquista SK autor podpísaný ako Ondrej Figuli píše: „Antifa a BLM sa okrem ideologickej spriaznenosti stali miláčikmi establišmentu, Big Tech a médií aj preto, že vo svojej podstate nie sú schopní žiadnej revolúcie. Tá sa totiž v prípade, ak s Vašimi názormi súhlasí drvivá väčšina politickej a byrokratickej kasty, všetky veľké médiá, univerzity, technologické spoločnosti a pod., robí len veľmi ťažko. Títo vraj revolucionári nie sú za svoje skutky, či verejne prezentované názory postihovaní, práve naopak, čaká ich odmena vo forme povýšenia, alebo dobrého miesta v štátnej správe. Sociálne siete ako Facebook, či Twitter, na ktorých ľavicoví radikáli otvorene plánovali a propagovali svoje násilné stretnutia, na rozdiel od alternatívnej sociálnej siete Parler, fungujú aj naďalej.“

 Záver

Cieľom článku bolo poukázať na dvojaký meter pri sankciách za prejavy na sociálnych sieťach. Za pozornosť stojí aj rozdielna interpretácia médiami podľa toho, kto sa násilia či rôznych prejavov dopúšťa. Žijeme v čase nerovnosti šancí, kedy liberálne médiá 10x odpustia svojmu favoritovi to, za čo oponenta ihneď zlynčujú. Najväčšie sociálne siete sa stali priestorom politickej propagandy. Na ich stránkach má údajne prebiehať verejná diskusia, avšak vedenie sociálnej siete sa častokrát správa  ako súkromná firma, ktorá jednotlivé názory reguluje podľa osobných preferencií.

V takomto stave zaujatosti médií a násilne tlačenej politickej korektnosti je o to viac dôležité, aby človek rozmýšľal kriticky a samostatne. Taktiež je na každom z nás, aby hľadal účinnú a slobodnú alternatívu, prostredníctvom ktorej sa bude môcť čo najefektívnejšie šíriť aj iný názor, ako ten progresívny a liberálny.

Hlavné zdroje:

Rok 2020 ovládla v USA rasistická protibelošská sekta. [online]. In: dennikstandard.sk [cit: 2021-1-18]. Dostupné na: https://dennikstandard.sk/16933/rok-2020-ovladla-v-usa-rasisticka-protibelosskasekta/?fbclid=IwAR1eFRjSjPP3U7zKhAE0LNcO6lHCyXdrgsNwlj8CHw32z8kb_oGjayxDbv0.

Keď po vzbure volala celebrita, riaditeľ Twitteru jej dal milióny. [online]. In:dennikstandard.sk [cit: 2021-1-18]. Dostupné na: https://dennikstandard.sk/20922/ked-po-vzbure-volala-celebrita-riaditel-twitteru-jej-dal-miliony/?fbclid=IwAR2rIj7E9GwbLVb9mBCqAYVOAonecPPtM3BjM8C2MAYHPvIFJd1N6Pz5AG8.

Rok BLM: Veľké americké mestá zažili obrovský nárast počtu vrážd. [online]. In:dennikstandard.sk [cit: 2021-1-18]. Dostupné na: https://dennikstandard.sk/18206/rok-blm-velke-americke-mesta-zazili-obrovsky-narast-vrazd/?fbclid=IwAR2rmQnTYMuZbUg0JYgTz-nr8W4yOOsarxI-mwZeHPSnokO6povBd8Ml-X4

Amerika a čo z nej vyplýva pre nás. [online]. In:dennikstandard.sk [cit: 2021-1-18]. Dostupné na: https://dennikstandard.sk/20167/tri-cesty-pre-krestanov-a-konzervativcov-amerika-a-co-znej-vyplyva-pre-nas/?fbclid=IwAR0sXrrCu_fGC5X3yGoPz22tzmErBgMxbjvJ1_b-2F4epcmmiR2SHOXA_mg

Soren Kern: Sme vyškolené marxistky, priznali aktivistky Black Lives Matter. [online]. In:konzervativnyweb.sk [cit: 2021-1-18]. Dostupné na: https://www.konzervativnyweb.sk/c/22453575/soren-kern-sme-vyskolene-marxistky-priznali-aktivistky-black-lives-matter.html

Zdroje obrázkov:

Titulný obrázok:

https://ca-times.brightspotcdn.com/dims4/default/1312b66/2147483647/strip/true/crop/4328×2885+0+0/resize/840×560!/quality/90/?url=https%3A%2F%2Fcalifornia-times-brightspot.s3.amazonaws.com%2Fed%2Fc2%2Fd14c1ffc4cbb8ebbbbc3e77dabc8%2Fcapitol-breach-arrests-88479.jpg

1. https://www.joe.co.uk/news/incredible-image-shows-the-just-how-many-platforms-donald-trump-is-now-banned-on-260861

2.  https://www.irozhlas.cz/fotogalerie/8399147?fid=9592280

3. https://www.foxnews.com/media/cnn-panned-for-on-air-graphic-reading-fiery-but-mostly-peaceful-protest-in-front-of-kenosha-fire

4. https://twitter.com/KaitMarieox/status/1347175548150296576

5.  https://en.wikipedia.org/wiki/Susan_Rosenberg#/media/File:Susan_Rosenberg_Wanted_Poster.jpg

_______________________________________________________________________________________________________________

Autor článku je Marek Gábrik, študent a aktivista. Na našu stránku prispieva svojimi článkami ako externý bloger.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings