Ministerstvo kultúry Ruskej federácie pozastavilo verejnú diskusiu o návrhu Základov štátnej politiky na zachovanie a posilnenie tradičných ruských duchovných a morálnych hodnôt, ktorý vypracoval Ruský výskumný ústav kultúrneho a prírodného dedičstva V.I. D. S. Likhacheva (Inštitút dedičstva). Oznámil to v pondelok tlačový odbor rezortu.
Ministerstvo kultúry Ruska prerušuje verejné prerokovanie návrhu prezidentského dekrétu o schválení Základov štátnej politiky na zachovanie a posilnenie tradičných ruských duchovných a morálnych hodnôt v aktuálnom vydaní.” <…> V spoločnosti, v odbornom prostredí odznelo veľa kritických pripomienok.
„V súvislosti s aktuálnou diskusiou okolo tohto strategického plánovacieho dokumentu je dnes zrejmé, že je potrebné hľadať nové prístupy k tvorbe Základov štátnej politiky pre Zachovanie a posilnenie tradičných ruských duchovných a morálnych hodnôt,“ vysvetlilo ministerstvo.
Ministerstvo kultúry spresnilo, že sa vyvinú nové prístupy k príprave a prerokovaniu dokumentu, „umožňujúce objektívne a komplexne zohľadniť všetky stanoviská, argumenty a pripomienky, ktoré spracovatelia dostanú“.
Počas verejného prerokovania aktuálneho návrhu Základov štátnej politiky na zachovanie a posilnenie tradičných ruských duchovných a morálnych hodnôt, ktoré sa uskutočnilo na oficiálnom portáli právnych informácií od 21. januára do 4. februára, bolo doručených 1 479 pripomienok. Za dokument hlasovalo 100 760 používateľov portálu a 78 928 hlasovalo proti, uviedla tlačová služba.
Okruh tradičných hodnôt
V súčasnej verzii dokument zaradil medzi tradičné hodnoty
život, dôstojnosť, ľudské práva a slobody, vlastenectvo, občianstvo, služba vlasti a zodpovednosť za jej osud, vysoké morálne ideály, silná rodina, tvorivá práca, priorita duchovna pred materiálom, humanizmus, milosrdenstvo, spravodlivosť, kolektivizmus, vzájomná pomoc a vzájomný rešpekt, historická pamäť a kontinuita generácií, jednota národov Ruska
Ohrozenie tradičných hodnôt podľa autorov projektu „nesie v sebe aktivity extrémistických a teroristických organizácií, kroky USA a ich spojencov, nadnárodných korporácií, zahraničných neziskových organizácií“.
Multikultúrna kritika na zachovanie a posilnenie tradičnej ruštiny
Voči dokumentu sa ozvala typická multikultúrna scéna – divadlá a filmový priemysel. Umeleckí riaditelia viacerých divadiel v Rusku predtým napísali otvorený list, v ktorom vyjadrili podporu šéfovi Zväzu divadelných pracovníkov Ruskej federácie Alexandrovi Kalyaginovi, ktorý kritizoval návrh Základov štátnej politiky na zachovanie a posilnenie tradičnej ruštiny.
Duchovné a morálne hodnoty. Vo svojom posolstve uviedli, že prijatie dokumentu „neprispeje k zachovaniu a zveľaďovaniu duchovných a morálnych hodnôt, k výchove vlastenectva a lásky k vlasti“. Divadelní manažéri sa domnievajú, že súčasné právne akty úplne postačujú na úpravu tejto oblasti vzťahov s verejnosťou.
Cirkev chce vieru a Boha zaradiť medzi tradiční hodnoty Ruska
Dňa 7. februára sa vo Verejnej komore Ruskej federácie uskutočnilo verejné preskúmanie projektu. Vladimír Legoyda, vedúci synodálneho oddelenia pre vzťahy cirkvi so spoločnosťou a médiami, zastupujúci pozíciu Ruskej pravoslávnej cirkvi, navrhol zaradiť zmienku o viere v Boha do zoznamu tradičných hodnôt Ruska.
Viac ako 30 ruských filmárov v súvislosti s projektom zaslalo otvorený list ministerstvu kultúry. Prijatie dokumentu v navrhovanej verzii môže podľa nich poškodiť kultúru, nadmerná kontrola stanovená v dokumente na základe formálnych znakov ohrozuje zjednodušenie a zníženie kvality domácich filmov a seriálov a stratu záujmu divákov.
Aj na Slovensku
Aj na Slovensku sa v roku 2010 objavil návrh zákona na posilnenie vlastenectva, tzv. „vlastenecký zákon“, ktorý prezident vrátil a potom poslanci časť z návrhu vybrali do zákona o štátnych symboloch. V okruhu kultúrnej obce a vlasteneckej scény sa na Slovensku tiež dlhšiu uvažuje o zavedení Štátnej doktríny Slovenskej republiky, ktorá by stabilizovala morálne, štátotvorné, kultúrne a duchovné piliere slovenskej štátnosti a zadefinovala podporu základných národných hodnôt Slovákov.
Kultúra smrti vs. kultúra života
Trendy vo svete však cez kultúrny priemysel, najmä televízny, filmový a cez globálne korporátne médiá presadzujú ideologické dogmy multikulturalizmu a globalizmu s otvoreným bojom proti pôvodným národným hodnotám. Čoraz viac sa stretáva konzervatívna kultúra života s liberálnou kultúrou smrti, ktorá už arogantne ukazuje svoju prevahu, respektíve podporu aj od verejných politík mnohých štátov.
Putin na prestížnom diskusnom Valdajskom fóre oznámil zámer budovať ruskú civilizáciu. NA Slovensku skôr tento faktor vnímame ako širší slovanský rozmer kultúry a slovanskej duchovnej príbuznosti. Niektoré koncepty uvažujú o Slovanskej civilizácii ako civilizácii budúcnosti, ktorá má vystriedať civilizáciu anglosaskej dominancie.
-red1-
Redakčný oznam: Darovali by ste nám na chod portálu 2% z vašich daní ?
Vážení čitatelia SKspráv. Ako ste si všimli, pri čítaní článkov na portály SKsprávy vás neobťažujú vtieravé reklamy, ani výzvy na spoplatnenie obsahu. Aby sme vám mohli naďalej prinášať pestrý obsah, kvalitné príspevky a vaše ničím nerušené čítanie, prosíme o podporu našej nezávislosti cez venovanie 2% z vašich daní. Vydavateľom SKsprávy je občianske združenie INŠTITÚT NÁRODNEJ POLITIKY
Identifikačné údaje potrebné na venovanie 2% z dane:
Inštitút národnej politiky, Strelkova 1, 831 06 Bratislava. IČO: 424 468 13
Číslo účtu – Slovenská sporiteľňa: SK91 0900 0000 0051 0890 4266 / GIBASKBX
Aj váš dar 2% z dane pomôže udržať našu nezávislosť a názorovú pluralitu.
Ďakujeme. Sme na vašej strane
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/v-rusku-diskutuju-o-statnej-politike-na-podporu-tradicnych-hodnot-su-tam-vlastenectvo-silna-rodina-moralne-idealy-historicka-pamat-sluzba-vlasti-ci-duchovno-pred-materiou/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia