Do štúdie bolo zapojených 33 zaočkovaných a nezaočkovaných ľudí, ktorí sa nakazili omikronom v Juhoafrickej republike.
Výskum vedcov z Juhoafrickej republiky (JAR) naznačuje, že nákaza koronavírusovým variantom omikron zvyšuje neutralizujúcu odolnosť voči variantu delta. V utorok o tom informovala tlačová agentúra Reuters.
Výskum, ktorý ešte neposúdili kolegovia experti, dospel k záveru, že u ľudí, ktorí boli nakazení omikronom, predovšetkým u zaočkovaných, sa vyvinula zvýšená imunita voči variantu delta.
Toto tvrdenie však súčasne potvrdzuje fakt, ktorí nechápe slovenská vláda a jej „experti“ – že zaočkovaní sa rovnako môžu nakaziť či šíriť ďalej covid.
Do štúdie bolo zapojených 33 zaočkovaných a nezaočkovaných ľudí, ktorí sa nakazili omikronom v Juhoafrickej republike.
Autori zistili, že neutralizácia omikronu sa za 14 dní od zaradenia do výskumu zvýšila 14-násobne, a takisto zistili, že 4,4-násobne sa zvýšila neutralizácia variantu delta.
“Zvýšenie v neutralizovaní variantu delta u jednotlivcov nakazených omikronom zrejme vedie k zníženej schopnosti variantu delta znovu nakaziť týchto jednotlivcov,” uviedli vedci.
Podľa nás táto informácia platí len do času, kým omikron úplne nevytlačí deltu. Na otázku, čo bude potom, výskumníci odpoveď nedávajú.
Alex Sigal, profesor z Afrického ústavu pre výskum zdravia v JAR, na Twitteri v pondelok napísal, že ak je omikron menej choroboplodný – ako to ukazujú skúsenosti z Juhoafrickej republiky, “tak to pomôže vytlačiť deltu”. To by mohlo naznačovať aj ústup a oslabovanie vírusu.
Podľa skoršej juhoafrickej štúdie je u ľudí nakazených omikronom menšie riziko hospitalizácie a ťažkého priebehu oproti nákaze deltou, aj keď autori tvrdia, že čiastočne to možno pripísať silnej imunite obyvateľstva.
Variant omikron, prvýkrát zistený v novembri v regióne južnej Afriky a v Hongkongu, sa rozšíril do celého sveta. Hrozí preplnenie nemocníc a narušenie cestovných plánov ľudí na tento sviatočný týždeň, pripomenula agentúra Reuters.