Medzinárodné spoločenstvo by nemalo podmieňovať cestovanie medzi štátmi tzv. očkovacími pasmi, uviedol v pondelok riaditeľ programu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre mimoriadne situácie Michael Ryan, ktorého cituje agentúra AP.
Očkovacie pasy totiž podľa Ryana vyvolávajú početné praktické a etické otázky. “K očkovacím látkam nie je vo svete dostatočný prístup a určite nie sú spravodlivo rozdeľované,” priblížil Ryan. Dodal, že WHO preto zatiaľ odporúča nepodmieňovať cestovanie očkovaním. Ďalej uviedol, že tento systém by bol nespravodlivý aj voči ľudom, ktorí sa z objektívnych zdravotných či iných dôvodov nemôžu dať zaočkovať.
WHO už skôr poznamenala, že dosiaľ stále nie je celkom jasné, ako dlho trvá, kým si človek po zaočkovaní vytvorí proti vírusu imunitu.
Pracujú už na verziách očkovacieho preukazu
Na vlastných verziách vakcinačného pasu pracujú napríklad Izrael, Švédsko a Holandsko. Švédsko a Dánsko zavedú digitálny očkovací certifikát. Motívom na digitálny očkovací doklad má byť cestovanie. Ostatné krajiny EÚ uvažujú v podobných intenciách. Tento plán má však veľa kritikov.
Počas prvej vlny pandémie koronavírusov sa Švédsko vybralo vlastnou cestou. Namiesto zavádzania obmedzení ako v iných krajinách EÚ vláda prišla s plánom stádovej imunity a potom so zdravým rozumom ľudí. Po výslednom vysokom počte infekcií sa prístup stretol s kritikou. Podľa univerzity Johna Hopkinsa bolo koronavírusom vo Švédku doposiaľ infikovaných viac ako 600 000 ľudí.
Teraz spolu s Dánskom Švédsko opäť volí iný prístup – plánuje do leta zaviesť digitálny očkovací preukaz. Hlavným cieľom je podľa ministra pre digitálny rozvoj Andersa Ygemana poskytnúť dôkaz o očkovaní. To by sa vraj v budúcnosti mohlo stať užitočným, napríklad pri vstupe do iných krajín alebo na kultúrne a športové podujatia. Do digitálnej infraštruktúry pre očkovací preukaz, ktorý plánujú zaviesť do 1. júna, zapojila krajina viaceré orgány.
Aj Dánsko už oznámilo svoje plány týkajúce sa očkovacieho preukazu, ktorý má uľahčiť život najmä ľuďom na služobných cestách. Doklad o očkovaní sa má poskytnúť prostredníctvom webovej stránky dánskeho systému zdravotnej starostlivosti alebo na mobilnom telefóne jednotlivca.
V skutočnosti nie je jasné, či bude väčšina Švédov vôbec očkovaná. Švédi sú skeptickí voči očkovaniu už od doby, keď masové očkovanie proti prasacej chrípke pred desiatimi rokmi malo zničujúce zdravotné následky pre stovky detí a mladých ľud. Zistilo sa totiž, že očkovanie proti chrípke spôsobuje narkolepsiu. Išlo o jeden z najväčších švédskych lekárskych škandálov, na ktorý verejnosť doteraz nezabudla.
Kritici: Dvojstupňová spoločnosť
Pochybnosti vyvolávajú nielen očkovacie preukazy, ale aj samotné vakcíny. Otvorene sa kritizujú privilégiá ako je cestovanie a socializácia. Kritici sa obávajú, že sa to rovná povinnému očkovaniu.
Ku kritike sa pridal nemecký minister vnútra Horst Seehofer. Ten tvrdí, že udelenie privilégií očkovaným osobám by rozdelilo spoločnosť a mohlo by tiež narušiť vieru v politikov, ktorí doteraz povinné očkovanie vylučujú .
Kritici sa tiež domnievajú, že takýto systém by bol nespravodlivý, pokiaľ bude chýbať očkovacia látka. Iné osoby môžu byť vylúčené z dôvodov, ktoré nie sú v ich silách zmeniť. Napríklad ľudia, ktorí trpia silnými alergiami alebo užívajú imunosupresívne lieky, by mali byť očkovaní až po konzultácii s lekárom. Navyše účinky vakcín na tehotné ženy a matky, ktoré dojčia svoje deti, sa musia ešte preskúmať .
Ostatné európske krajiny vrátane Grécka, Cypru a Španielska tiež požadujú štandardné očkovacie osvedčenie. Ich motiváciou je pritiahnuť do krajiny cestovný ruch. Poľsko a Rumunsko už upúšťajú od karanténnej požiadavky ľudí, ktorí prekročia ich hranice, ak sú očkovaní proti koronavírusu.
EÚ zvažuje aj očkovací dokument proti koronavírusom, hoci komisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová odporučila skôr certifikát pre celú EÚ ako „očkovací pas“, čo je dokument, ktorý by poskytoval iba lekárske informácie o tom, kedy a kedy bola osoba očkovaná. Kyriakidesová dúfa, že by to malo vedecké výhody, ktoré poskytnú náhľad na vývoj vírusu a tiež možné oneskorené vedľajšie účinky.
Podľa portálu DW v tomto okamihu je nepravdepodobné, že by sa Nemecko pridalo ku krajinám, ktoré plánujú zaviesť doklady o očkovaní. Etická rada v krajine sa nedávno vyslovila proti očkovaciemu osvedčeniu a tvrdí, že zostáva nejasné, či očkovaní ľudia môžu vírus ďalej šíriť.
Článok pôvodne vyšiel na portáli www.dw.com
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/covid-slovensko/who-neodporuca-podmienovat-cestovanie-ockovanim/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia