Ilustračné foto: Rusko a Čína sa približujú k paktu o plyne. Zdroj: Getty / Express
Rusko a Čína sú pripravené podpísať desivú dohodu o novom plynovode, ktorý by mohol posilniť ich kontrolu nad dodávkami zo Západu, píše britský Express.
Informácia prichádza po tom, čo Putinov poradca pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov povedal, že Vladimír Putin hostil v Kremli mongolského prezidenta Ukhnaagiina Khurelsucha, aby diskutoval o projekte Sila Sibíri-2.
Ide o navrhovaný obrovský plynovod, ktorý by viedol cez Mongolsko a mohol by do Číny dodávať až 50 miliárd kubických metrov ruského plynu ročne. Očakáva sa, že projekt Power of Siberia 2 začne fungovať v roku 2030 a bude ho vlastniť China National Petroleum aj ruský Gazprom.
Minulú jar Putin poveril Gazprom, aby sa posunul do počiatočnej fázy implementácie projektu Power of Siberia 2.
Videohovor Putin – Si Ťin-phing: vzájomné zbližovanie
Stretnutie sa uskutočnilo len jeden deň po tom, ako sa Vladimir Putin a Si Ťin-pching stretli na videohovore, aby prediskutovali otázky od západnej dohody o jadrovej ponorke AUKUS až po rozšírenie NATO na východ.
Zatiaľ čo obe strany sa ešte musia dohodnúť na cene za Sila Sibíri-2, kým sa bude môcť začať s výstavbou, analytici tipujú, že Rusko a Čína sa približujú k uzavretiu dohody.
Hovorilo sa, že plynovod, ako aj zvýšenie exportu ruského plynu do Číny, zníži aj závislosť Moskvy od európskych trhov a závislosť Pekingu od námorných trás kontrolovaných americkými vojnovými loďami.
Lin Boqiang, dekan Čínskeho inštitútu pre štúdium energetickej politiky na univerzite v Xiamen povedal pre Nikkei Asia:
Výhoda je veľmi zrejmá: Rusko má energetické zdroje a Čína má trh. Takže si myslím, že Rusko a Čína dospejú ku konečnej dohode o Power of Siberia-2 skôr ako neskôr a možno ešte viac projektov príde, ak Rusko dokáže predať viac plynu.
Power of Siberia 2, ktorá by zdvojnásobila export ruského plynu do Číny, zaznamenala malý pokrok napriek dlhoročným rozhovorom o plynovode.
Alexander Gabuev, vedúci pracovník Carnegie Moscow Center, teraz povedal, že nedávne kroky s Mongolskom naznačujú, že rozhovory medzi Ruskom a Čínou sa dostávajú do pokročilého štádia.
Gabuev povedal, že Sila Sibíri-2 poskytne Gazpromu “ďalšiu páku pri rozhovoroch s európskymi zákazníkmi, najmä v čase zvýšeného napätia medzi Ruskom a Západom”.
Dodal:
Po podpísaní dohody bude mať Rusko alternatívnu cestu na prepravu svojho plynu. A hoci Čína nenahradí všetky dodávky na európsky trh, môže sa postarať o významný kus – minimálne o jednu tretinu
Západná Európa sa medzitým snaží odvrátiť zimnú krízu, keďže dodávky klesajú a ceny stúpajú. Tento krok prišiel v čase, keď Rusko údajne dúfalo, že vyvinie tlak na Západ s cieľom urýchliť certifikáciu Nord Streamu 2, ďalšieho ropovodu, o ktorom Rusko hovorí, že zdvojnásobí exportnú kapacitu Moskvy do Európy, keď bude v prevádzke, uvádza Express.
A s projektom Power of Siberia 2 by sa ruské plynárenské impérium mohlo stať ešte mocnejším. David Fickling za Asharq Al-Aswat tvrdí, že namiesto zbližovania Ruska a Číny môže nová dohoda poskytnúť Moskve páku nad Pekingom podobne, ako sa zdá, že má nad Západom s Nord Stream 2.
Rusko: Obrátime sa na Východ
Napísal: „Dva plynovody Sila Sibíri by mohli dať Rusku úlohu v dovoze plynu do Číny takmer takú zásadnú, akú má teraz pre Európu.
“Práve teraz Čína sotva nakupuje plyn z Ruska, pričom LNG stále tvoril väčší podiel na obchode v minulom roku, kým sa prvá linka uvádzala na plnú kapacitu.
„Po dokončení by však niesli spolu 88 miliárd m3, čo zodpovedá 44 percentám dovozného sektora s objemom približne 200 miliárd m3. “To sa až tak nelíši od európskeho vzťahu s Moskvou, ktorá dodáva asi 51 percent svojho dovážaného plynu.”
Takže namiesto úzkeho partnerstva by Rusko mohlo použiť plyn proti Číne, ak sa stane príliš závislou od Moskvy, uvažuje v starom mocenskom modely anglosaský Express.
V každom prípade Rusko sa vie zariadiť podobne ako to urobil veľkomoravský kráľ Rastislav. Postoj a reakcia Ruska sú podobné: „Ak nás nechcú na Západe, obrátime sa na Východ“. Vždy existuje alternatíva. A keď hrozí, že ruský plyn potečie do Číny, Západ má zrazu starosť o čínsku suverenitu, hoci sa s Čínou naťahuje nielen o ľudské práva, ale aj rôzne dovozné kvóty.
-red1-