Ilustračné foto: Pixabay
Ani jednej krajine sa v roku 2021 nepodarilo splniť štandard kvality ovzdušia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ukázal v utorok prieskum údajov o znečistení v 6 475 mestách a v niektorých regiónoch sa po COVID dokonca odrazil smog. -súvisiaci dip.
WHO odporúča, aby priemerné ročné hodnoty malých a nebezpečných častíc vo vzduchu známych ako PM2,5 neboli vyššie ako 5 mikrogramov na meter kubický po zmene jej smerníc v minulom roku, pričom tvrdí, že aj nízke koncentrácie spôsobujú značné zdravotné riziká.
Podľa údajov IQAir, švajčiarskej spoločnosti zaoberajúcej sa technológiou znečisťovania, ktorá monitoruje kvalitu ovzdušia, však normu v roku 2021 splnilo iba 3,4 % opýtaných miest . Až 93 miest zaznamenalo úrovne PM2,5 na 10-násobku odporúčanej úrovne.
“Existuje veľa krajín, ktoré robia veľké pokroky v znižovaní emisií,” povedala Christi Schroeder, manažérka pre kvalitu ovzdušia v IQAir. “Čína začala s niektorými veľmi veľkými číslami a tie sa postupom času ďalej znižujú. Ale sú aj miesta na svete, kde sa to výrazne zhoršuje.”
Celková úroveň znečistenia v Indii sa v roku 2021 zhoršila a Naí Dillí zostalo najznečistenejším hlavným mestom sveta, ukazujú údaje. Najviac znečistenou krajinou bol Bangladéš, ktorý sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom tiež nezmenil, zatiaľ čo Čad sa umiestnil na druhom mieste po tom, čo boli po prvýkrát zahrnuté údaje o africkej krajine.
Čína, ktorá vedie vojnu proti znečisteniu od roku 2014, klesla v roku 2021 na 22. miesto v rebríčku PM2,5 zo 14. miesta pred rokom, pričom priemerné hodnoty sa v priebehu roka mierne zlepšili na 32,6 mikrogramov, uviedol IQAir.
Hotan v severozápadnom regióne Sin-ťiang bol v Číne najhorším mestom s priemernými hodnotami PM2,5 viac ako 100 mikrogramov, čo bolo spôsobené najmä piesočnými búrkami.
-red2-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/ziadna-krajina-nesplnila-v-roku-2021-normy-kvality-ovzdusia-who-udaje/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia