Generálna prokuratúra SR odmieta návrh na uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a vládou Spojených štátov amerických ako celok.
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka to vo svojom profile na sociálnej sieti zdôvodnil tým, že v medzirezortnom pripomienkovom konaní uplatnili pri tomto návrhu 35 zásadných pripomienok.
Dohodu predtým blokovala SNS
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) na tlačovej besede v polovici decembra 2021 vysvetlili, že dohoda upravuje právny rámec pre posilnené partnerstvo a spoluprácu Slovenska s USA.
Poukázali na to, že podobnú dohodu má podpísanú 23 z 30 členských krajín NATO.
Slovensko viedlo rokovania o obrannej spolupráci s USA od roku 2018. V predošlej vláde ju však blokovala SNS.
Investície do vojenskej infraštruktúry
Ministri vtedy zdôraznili, že dohoda vytvára predpoklad pre čerpanie investícií na vojenskú infraštruktúru. USA by malo na Slovensku investovať 100 miliónov amerických dolárov do infraštruktúry.
Naď konkretizoval, že tieto peniaze by mohli byť použité na rekonštrukciu vojenských letísk Sliač a Malacky, pričom by sa Slovensko nevzdalo vlastníctva týchto objektov.
Proti zmluve sa zorganizovala občianska spoločnosť a aktivisti podali hromadnú pripomienku s viac ako 20 tisíc podpismi.
Hromadná pripomienka vyše 20 000 občanov proti zmluve
Eduard Chmelár informoval, že signatári už odovzdali na ministerstve obrany hromadnú pripomienku, pod ktorú sa za päť dní podpísalo rekordných viac ako 20 000 občanov. Podľa neho je to rukolapný dôkaz, že naši občania si rozmiestnenie amerických vojakov na území Slovenska neželajú.
Konštatuje, že mainstreamové médiá tlačovú správu iniciatívy “Zjednotení za mier” o tejto udalosti ako zvyčajne odignorovali. Kritizoval tiež ďalší záväzok nakúpiť ďalšiu vojenskú techniku – bojové obrnené vozidlá.
-red2-