Nemecká komisia odporúča druhú dávku od inej vakcíny než AstraZeneca

Nemecká Stála komisia pre očkovanie (STIKO) odporučila vo štvrtok ľuďom mladším ako 60 rokov, ktorým už bola podaná prvá dávka vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, aby druhú dávku očkovacej látky dostali od firiem Pfizer/BioNTech alebo Moderna. Informoval o tom v piatok denník Die Welt.

Šéf STIKO Thomas Mertens poznamenal, že o rizikách po podaní dvoch dávok vakcíny od AstraZenecy je zatiaľ možné len špekulovať.

Z môjho pohľadu je jasným východiskom to vôbec neskúšať,          ale pre istotu podať ako alternatívu inú vakcínu

Thomas Mertens

Nemecké ministerstvo zdravotníctva v utorok preventívne pozastavilo očkovanie proti chorobe COVID-19 vakcínou od spoločnosti AstraZeneca v prípade osôb mladších ako 60 rokov pre podozrenia z jej možných vedľajších účinkov, konkrétne tvorby krvných zrazenín.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn a predstavitelia spolkových krajín jednomyseľne súhlasili, že táto očkovacia látka sa bude v Nemecku podávať len osobám starším ako 60 rokov. Mladší ľudia sa ňou môžu zaočkovať po dohode s lekárom v prípade, že patria do skupiny osôb, ktorým hrozí vážny priebeh choroby COVID-19.

Zmena odporúčaní za pochodu

V súvislosti s meniacimi odporúčaniami ohľadom podávania vakcíny od firmy AstraZeneca Mertens pre týždenník Der Spiegel uviedol: “Aktuálna situácia je dôkazom, že bezpečnostný systém v Nemecku funguje.” Dodal, že mu je ľúto, že sa zdôrazňujú len negatívami. EMA 26 marca nakoniec priznala, že predsa len existuje spojenie s veľmi zriedkavými krvnými zrazeninami s nízkym počtom krvných doštičiek po očkovaní AstraZenecou.

Komisia musela podľa jeho slov reagovať na zistenia Inštitútu Paula Ehrlicha, ktorý je v Nemecku zodpovedný za schvaľovanie a kontrolu očkovacích látok. Ten totiž zaznamenal 31 prípadov cerebrálnej trombózy, čiže druhu krvných zrazenín, o ktorých sa predpokladá, že sa vyskytli po podaní vakcíny od AstraZenecy.

V Nemecku došlo v marci k štvordňovému zmrazeniu očkovania touto vakcínou. Spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn na tlačovej konferencii 15. marca uviedol, že nemožno vylúčiť súvislosť medzi nebezpečnou žilovou trombózou v mozgu a očkovaním AstraZeneca.

Prechodné prerušenie očkovania

Rovnako ako v iných krajinách bola očkovacia prestávka preventívnym opatrením. V súčasnosti sa v Nemecku vyskytlo sedem (k 15. marcu 2021) takýchto prípadov pri viac ako 1,6 milióna očkovaných. Podľa ministra ich bolo „veľmi málo“, ale v populácii by normálne nečakal ani jeden prípad, uviedol Spahn. Aby bolo možné objasniť, či táto akumulácia má niečo spoločné s očkovaním, boli preventívne zastavené.

Ilustrácia: očkovanie seniorov. Zdroj: BBC

Európska lieková agentúra EMA následne znovu skontrolovala bezpečnosť vakcíny Astra Zeneca, ale jej verdikt z 18. marca 2021 bol stále rovnaký: výhody prevažujú riziká. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tiež odporučila (17.marca) pokračovať v očkovaní touto vakcínou až do ďalšieho oznámenia.

Redakčný infoservis a názor

Je dobré vidieť pozitívny príklad zodpovedného prístupu kompetentných v tom, že bezpečnostný systém na ochranu ľudí pri očkovaní v Nemecku funguje. Bodaj by to platilo aj na Slovensku. Tu to skôr vyzerá na submisívnu klasiku: Ministerstvo zdravotníctva a ŠÚKL neurobia nič v prípade vakcíny AstraZeneca, čo neurobí predtým Európska lieková agentúra. Tá sa drží svojho viac štatistického ako medicínskeho hľadiska, že výhody prevažujú nad rizikami.

Vekový strop ako na hojdačke

Ministerstvo zdravotníctva SR ešte 26. februára vydalo správu o pokračujúcom očkovaní pedagógov na Slovensku. Rezort hrdo zdôrazňuje, že veková kategória do 55 rokov sa na Slovensku očkuje vakcínou AstraZeneca. Pripomenulo, že nejaká nová štúdia potvrdila vysokú účinnosť tejto vakcíny už po aplikácii prvej dávky. Podľa autorov stanoviska sa „však vyznačuje výraznejšou imunitnou odpoveďou organizmu po jej aplikácii“. To má byť z medicínskeho hľadiska znakom, že organizmus na vakcínu zareagoval a spustil reakciu imunitného systému.

Problémy po očkovaní majú skôr mladí

Žiaľ, v niektorých prípadoch prisilnú. Zrejme aj v prípade 38-ročnej učiteľky Antónie, ktorá zomrela dva týždne po očkovaní touto látkou. Ďalší zo zdravotných organizácií, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) sa pridal k popieraniu súvislostí, keď po pitve (18.marca) sa skonštatoval, že úmrtie 38-ročnej pacientky, ktorá zomrela v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach, nesúviselo s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 vakcínou AstraZeneca.

Pôvodne sa mali vakcínou AstraZeneca očkovať len ľudia do 65 rokov veku. Na Slovensku sa spočiatku odporúčalo len ľuďom do 55 rokov.

V rozhovore pre BBC profesor Carsten Watzl, šéf Nemeckej spoločnosti pre imunológiu, predvídal, že regulačné orgány budú musieť zvrátiť svoje rozhodnutie neodporúčať vakcínu od AstraZeneca úder starším ľuďom. Naliehal na Angelu Merkelovú, aby sa touto vakcínou zaočkovala naživo v televízii, aby dokázala, že je bezpečná. Nemecko je jedným z niekoľkých štátov EÚ, ktoré vyjadrili pochybnosti o účinnosti vakcíny u starších ľudí. Tzv. škótske štúdie naopak preukázali vyššiu účinnosť AstraZeneca práve pre starších ľudí nad 65 rokov.

Odporúčania vs. varovania

Odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v prvej dekáde februára uviedli, že vakcína proti chorobe Covid-19 od konzorcia AstraZeneca/Oxfordmôže byť použitá v oblastiach, kde sa šíria nové varianty koronavírusu SARS-CoV-2. Zároveň dodali, že ňou môžu byť zaočkované aj osoby staršie ako 65 rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

Berúc do úvahy všetky dostupné údaje, WHO odporúča použitie vakcíny (od Astrazeneca/Oxford) pre osoby vo veku 65 rokov        a staršie

uviedla vo svojom odporúčaní 15-členná Strategická poradná skupina odborníkov (SAGE) pri Svetovej zdravotníckej organizácii.

Odborníci tak rozhodli aj napriek výsledkom nedávno zverejnenej štúdie, podľa ktorej vakcína AstraZeneca nezabráni miernemu a stredne závažnému priebehu choroby Covid-19 pri takzvanom juhoafrickom variante koronavírusu SARS-CoV-2.

Kriticko-varovná štúdia pod koberec. Zatiaľ

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus novinárom povedal, že zistenia spomínanej kriticko-varovnej štúdie sú „jednoznačne znepokojujúce”. Zároveň však poukázal na „niektoré dôležité výhrady” voči štúdii, spočívajúce najmä v malej výskumnej vzorke s iba 2-tisíc účastníkmi. Vyzval preto na ďalší výskum v tejto oblasti… čiže na pokračovanie v očkovaní AstraZeneca v pôvodnom nastavení.

Nedôvera v AstraZeneca zasiahla viaceré krajiny EÚ, ktoré aj na istý čas pozastavili očkovanie touto látkou. Na konci februára Britský denník The Guardian informoval, že európske krajiny v tom čase nevyužili 80 percent dávok vakcíny od AstraZenecy, ktoré už mali k dispozícii. Podľa denníka to súvisí zrejme s odporúčaniami, aby sa touto vakcínou očkovali len ľudia mladší ako 65 rokov. Ako pripomína agentúra AFP, Európska lieková agentúra odporučila vakcínu od AstraZenecy dospelým ľuďom všetkých vekových skupín.

Prax nakoniec ukazuje, že problémy majú skôr mladšie ročníky s negatívnymi reakciami. Zatiaľ najmladším medializovaným prípadom je úmrtie len 24-ročného francúzskeho medika po očkovaní touto látkou, nakoľko praxoval v rizikovom covid nemocničnom prostredí. Ak v tomto prípade úrady od začiatku popierali možnú súvislosť. Príčinou mala byť krvná zrazenina a krvácanie do brucha.

Mali by vysvetľovať vedľajšie účinky

Na druhej strane treba uviesť, že vakcína Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca, je skutočne už po jednom očkovaní veľmi účinná – existuje na to niekoľko štúdií. Škótska analýza 1,14 milióna očkovaných osôb ukázala, že štyri týždne po prvom očkovaní kleslo riziko liečby v nemocnici s ťažkým priebehom vakcíny Covid-19 o 94 percent ( BMJ : Torjesen, 2021 ). Inými slovami: očkovaním sa zabránilo deviatim z desiatich závažných priebehov choroby.

 

Nemecký Die Zeit informuje, že podľa predbežného hodnotenia Stálej očkovacej komisie (STIKO) rozhodli ministri zdravotníctva spolkových krajín nasledovne: Vakcína proti vírusu Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca sa odporúča pre ľudí starších ako 60 rokov – platí to rovnako pre mužov aj ženy. Ale aj tí mladší budú môcť byť v budúcnosti očkovaní týmto liekom v praxi svojho rodinného lekára. Očkovací lekár však musí vopred starostlivo vysvetliť možné vedľajšie účinky. Potom je však možné očkovanie po zvážení individuálneho rizika.

Zhrnutie

V utorok 2.marca Ministerstvo zdravotníctva SR posunulo vek. Kategória nad 60 rokov, ktorej termíny v čakárni sa otvorili, mala dostať vakcínu od AstraZenecy.

V Nemecku je najnovším trendom rozhodnutie, že ľudia do 60 rokov, ktorí už boli raz zaočkovaní vektorovou vakcínou Astra-Zeneca, majú teraz dostať vakcínu mRNA pre druhé očkovanie. A medzi dvoma očkovaniami mRNA by teraz malo byť šesť týždňov. Zahrnutá tam bola aj nová vektorová vakcína od spoločnosti Janssen.

Nemci zareagovali oveľa zodpovednejšie a pre istotu odporučili pri AstraZeneca podať druhú dávku od inej vakcíny. A to môže byť tá lepšia správa aj pre Slovensko, ktorého autority zvyknú promptne reagovať aj na opatrenia nášho geopolitického vzoru. Nakoniec treba vziať do úvahy fakt, že všetky „euroatlantické“  vakcíny povolila EMA len na „núdzové použitie“.

Čo by ste mali vedieť o AstraZeneca

 

 

 

zdroj: https://www.ema.europa.eu/en/documents/dhpc/direct-healthcare-professional-communication-dhpc-vaxzevria-previously-covid-19-vaccine-astrazeneca_en.pdf

-RED2-

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/nemecka-komisia-odporuca-druhu-davku-od-inej-vakciny-nez-astrazeneca/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings